Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na dobry balet? Na co do opery? Sprawdzamy listopadowy repertuar

Sonia Tulczyńska
Gdzie dobry balet? Na co do opery? Sprawdzamy listopadowy repertuar
Gdzie dobry balet? Na co do opery? Sprawdzamy listopadowy repertuar FOT. SZYMON STARNAWSKI / POLSKA PRESS
„Czarodziejski flet” w Operze Narodowej, twórczość Paderewskiego w Filharmonii, a może Szekspir w Multikinie? Melomani będą mieli z czego wybierać.

Mówiąc o sztuce nie wolno pominąć tak ważnej jej części, jaką jest muzyka poważna. Jesienią sale koncertowe wypełniają się publiką, a najwybitniejsi artyści prezentują swój talent w perfekcyjnie przygotowanych do odbioru muzyki przestrzeniach. I chociaż nad wydarzeniami w Filharmonii Narodowej moglibyśmy się rozwodzić długo, skupimy się na przypomnieniu, że niektóre z koncertów możecie już oglądać na platformie YouTube, także dzięki transmisjom na żywo.

W Filharmonii Narodowej znajdują się dwie sale: Koncertowa (z 1072 miejscami) i Kameralna (z 378 miejscami). W nich oraz w przylegających foyer organizowane są koncerty specjalne oraz kongresy, sympozja, ekspozycje i spotkania. Budynek na ul. Jasnej warto także odwiedzić ze względów estetycznych. Gmach instytucji - w stylu eklektycznym, wzorowany na Operze Paryskiej - zaprojektował architekt Karol Kozłowski na początku XX w. Do dziś znajdują się w nim zabytkowe zdobienia.

Listopad to zbliżający się wielkimi krokami festiwal poświęcony twórczości Paderewskiego. W jego ramach wystąpią artyści z Francji, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Polski. Oprócz Filharmonii, także w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, w Łazienkach Królewskich i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów oraz wystawy. Start 4 listopada. Zwieńczeniem będzie wieczorny koncert w Święto Niepodległości, 11 listopada. Wówczas Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy wykona monumentalną trzyczęściową Symfonię h-moll, zwaną „Polonią”.

Opera
Z klasyki - adaptacja opery „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta, a ze sztuki bardziej współczesnej - tragedia liryczna w jednym akcie, czyli francuski „Głos ludzki”. A to tylko niektóre z propozycji listopadowego repertuaru Opery Narodowej.
Dla tych, którzy cenią sobie jednak bardziej intymny klimat, polecamy propozycje Opery Kameralnej. Na scenie przy al. Solidarności 76b premierowo zobaczycie „Armidę” - spektakl, w reżyserii wybitnej mistrzyni opery barokowej - Dedy Cristiny Colonny i w wykonaniu Nordic Baroque Dancers. Szwedzka grupa prowadzona przez Karin Modigh cechuje się nieortodoksyjnym podejściem do tańca, często wymykającym się spod utartych ram epoki.

Balet
Absolutny „must see”, jeśli chodzi o ten rodzaj sztuki, to trzyczęściowy balet z muzyką Chopina, Ravela i Talbota w choreografii rosyjskiego tancerza Michaiła Fokina. Grany będzie 21 i 22 listopada Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Dwugodzinną ucztę dla zmysłów poprzedzi spotkanie wprowadzające w foyer.
W Warszawie można też zobaczyć balet prosto ze słynnego Teatru Bolszoj. Taneczną wersję Szekspirowskiej komedii „Poskromienie złośnicy” możecie oglądać 26 listopada o godz. 16 w Multikinie. Atutem spektaklu jest zmieniająca się w oka mgnieniu mobilna scenografia. Premiera odbyła się w lipcu 2014 roku, a sztukę i wykonawców nagrodzono prestiżową Złotą Maską.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto