Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Architekt „przerobił” znane budynki w Warszawie. Tak wyglądałaby stolica w stylu nowego klasycyzmu

Piotr Wróblewski
Przebudowa warszawskich budynków w stylu nowego klasycyzmu to propozycja architekta Tomasza Gerasa.
Przebudowa warszawskich budynków w stylu nowego klasycyzmu to propozycja architekta Tomasza Gerasa. Tomasz Geras
Nowy klasycyzm w Warszawie? Jeden z architektów proponuje przebudowę powojennych budynków. I tak – Domy Towarowe Centrum zyskałyby kolumny, a hotel "Victoria" ogromne okna. – W otoczeniu klasycznych budynków czujemy się po prostu lepiej – przyznaje pomysłodawca.

W centrum miał być park, nie miało być za to Pałacu Kultury. Pojawiały się pomysły budowy centralnego placu (który ostatecznie będzie realizowany) czy odbudowy Pałacu Saskiego. Teraz do dyskusji o kształt centrum Warszawy zgłasza się także architekt Tomasz Geras.
Geras, jak przyznaje, specjalizuje się w nowym klasycyzmie. I w tym nurcie chciałby przebudować ważne stołeczne obiekty.

Miasta takie jak Warszawa szczególnie potrzebują nowego klasycyzmu – mówi w rozmowie z nami. Przyznaje również, że modernistyczne budowle, które powstały w czasie odbudowy stolicy nie przypadły warszawiakom do gustu. – Czas pokazał, że pomysły awangardy nie zdobyły sobie szerszej publiczności. Według każdej statystyki, odbiorcy wciąż preferują tradycyjną architekturę. Niektóre badania wskazują wręcz, że w otoczeniu klasycznych budynków czujemy się po prostu lepiej – dodaje.

Zobacz zdjęcia

Jak miałaby wyglądać Warszawa?

Geras proponuje, by przerobić Domy Towarowe Centrum na klasycystyczny pałac, z wielkimi oknami, kolumnami i rzeźbami. Problem w tym, że byłby to wyłom. Wokół brak podobnych budynków.

Architekt – jak przyznaje – odnosi się do dawnego wyglądu ulicy Marszałkowskiej. Twierdzi też, że powojenne budynki źle się zestarzały.

– To zjawisko symptomatyczne dla większości tego rodzaju dwudziestowiecznych realizacji. Przez pewien czas uderzają nowatorstwem i śmiałością pomysłu, ale gdy miną pierwsze zdumienia, tylko znawcom i pasjonatom zależy na ich konserwacji – twierdzi.

Zobacz także:

Klasycyzm zamiast Fostera?

Kolejną propozycją jest zburzenie szklanej fasady budynku Metropolitan, powstałego w 2003 roku wśród zabytkowych obiektów. Postmodernistyczny obiekt stworzył słynny architekt Norman Foster, ale według niektórych krytyków zbyt odcina się od historycznych zabudowań okolicy placu Piłsudskiego.
Geras powołuje się na przykład z planu Kossutha w Budapeszcie, gdzie fasadę szklanego biurowca z lat 70. zastąpiono „klasycznym kostiumem”. Architekt chciałby ten pomysł zaaplikować w Warszawie.

– W przypadku rekonstrukcji Pałacu Saskiego można zastanawiać się, czy plac będzie przestrzenią harmonijną – a jeśli nie, to które pierzeje zaczną odstawać od reszty? – słyszymy.

Architekt przesyła nam także inne propozycje zmian. Wśród nich nowy wygląd hotelu „Victoria” przy Królewskiej, projekt zamienny bloku przy ul. Miodowej czy przebudowa budynku naprzeciw stołecznego ratusza. To jednak tylko idee, ponieważ – poza Domami Towarowymi Centrum – żaden z właścicieli raczej nie zdecyduje się w najbliższym czasie na przebudowę. Wątpliwe jest także, że DTC zdecydują się na klasycystyczną elewację.

Zobacz zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Architekt „przerobił” znane budynki w Warszawie. Tak wyglądałaby stolica w stylu nowego klasycyzmu - RegioDom.pl

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto