MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Polska Zagroda to najczęściej nagradzany polski dom jednorodzinny. Zobacz wyjątkowy budynek od BXB studio

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Dom Polska Zagroda zimą. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Dom Polska Zagroda zimą. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. materiały prasowe BXB studio
Dom Polska Zagroda od BXB studio ma na koncie już 16 międzynarodowych nagród i wyróżnień, w tym tzw. Oscara designu (A’ Design Award. Zaprojektowany przez zespół Bogusława Barnasia nowoczesny budynek powstał z inspiracji wiejską zabudową. Zapraszamy do obejrzenia tego wyjątkowego domu i poznania jego historii.

Spis treści

Dom Polska Zagroda znów doceniono za granicą. To już 16. wyróżnienie dla budynku

Dom Polska Zagroda to budynek pracowni BXB studio, o którym jest głośno od dłuższego czasu. Niezwykły dom inspirowany typową zabudową wiejską tylko na początku stycznia 2023 r. zdobył aż trzy zagraniczne wyróżnienia, a w marcu kolejne. Łącznie ma ich na koncie aż szesnaście. Budynek doceniono w takich prestiżowych konkursach z zakresu architektury i designu jak:

 • Gold Winner – Urban Design & Architecture Design Awards 2023,
 • The Architect of the Year Awards 2022,
 • Archello Top 10,
 • Ida Design Awards Bronze Winner 2022,
 • V4 FAMILY HOUSES 2022,
 • Architecture MasterPrize (AMP),
 • Finalista World Architecture Festival 2022,
 • Finalista Dezeen Awards 2022,
 • A’ Design Award,
 • Nominacja do Nagrody Roku SARP 2022,
 • Nagroda Salonu Architektury 2021 przyznana przez Izbę Architektów.
Dom Polska Zagroda to najczęściej nagradzany polski dom jednorodzinny. Zobacz wyjątkowy budynek od BXB studio
materiały prasowe BXB studio

Przejdź do galerii i zobacz nagradzany Dom Polska Zagroda:

Poniżej podajemy najciekawsze fakty na temat niezwykłego domu oraz pokazujemy jego zdjęcia. Warto dodać, że nie jest to jedyny interesujący projekt BXB studio. Architekci stworzyli także inny budynek inspirowany polską wsią – Małopolską Chatę Podcieniową, zaprojektowali ciekawy Podcieniowy Domek, wbudowali w krakowskie wzgórze niezwykły Dom z Grotą, połączyli kilka brył w nietypowy dom Made in Poland, wymyślili wielofunkcyjny Dom Szwajcarski oraz dokonali wyjątkowej rewitalizacji zabytkowych budynków w Szwajcarii.

– Niezmiernie się cieszymy w BXB studio, że projekty domów, takich jak Małopolska Chata Podcieniowa, Dom Polski czy Polska Zagóra, zyskują tak szerokie uznanie nie tylko u nas w Polsce, ale przede wszystkim na całym świecie – mówi architekt Bogusław Barnaś, właściciel pracowni. – Osobiście wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa, pozbawiona duszy.

Gospodarstwo rolne w nowej odsłonie. Projekt okazał się wyzwaniem

Projekt o nazwie Dom Polska Zagroda wcale nie był łatwy do stworzenia. Architekci z BXB studio musieli zagospodarować działkę, na której stał stary wiejski dom otoczony budynkami gospodarczymi. Z typowego gospodarstwa udało się stworzyć przestrzeń nowoczesną i wyjątkową. Powstało pięć budynków ustawionych tak, jak niegdyś stały na działce zabudowania gospodarcze.

– Przyjęta filozofia projektowa w BXB studio, to szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. (...) Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem – czytamy na stronie pracowni.

– W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych (...) zaproponowaliśmy pięć współczesnych Stodół Polskich. (…) Z jednej strony tworzą kameralny dziedziniec razem z istniejącym, historycznym, Domem Starym, który został przez nas zrewitalizowany, a z drugiej strony niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów – wyjaśnia BXB studio.

Każda ze Stodół pełni inną funkcję:

 • stodoła pierwsza mieści garaż i siłownię,
 • stodoła druga to strefa wejściowa z podcieniem,
 • stodoła trzecia zawiera hol główny i strefę dzieci,
 • stodoła czwarta kryje w sobie kuchnię oraz dwa gabinety,
 • stodoła piąta to otwarta na wszystkie strony świata strefa dzienna z wewnętrznym dziedzińcem.
Dom Polska Zagroda to najczęściej nagradzany polski dom jednorodzinny. Zobacz wyjątkowy budynek od BXB studio
materiały prasowe BXB studio

Dzięki niezwykłemu projektowi zachowano dawny układ zabudowań, nadając mu jednocześnie zupełnie inną funkcję. Mieszkańcy mogą korzystać z wszelkich nowoczesnych udogodnień, a jednocześnie dom otoczony jest przyrodą. Twórcy zadbali o to, by można ją było wygodnie podziwiać.

– Na piętrze znajduje się sypialnia małżeńska przyległa do pomostu, który prowadzi nas w krainę otaczających dom jezior. Na poddaszu zlokalizowaliśmy kameralne pomieszczenie widokowo-kontemplacyjne – podsumowuje BXB studio.

Idealne miejsce na Twoją kawę

Materiały promocyjne partnera

Dom inspirowany wsią zachwyca nowoczesnością. Zdobył m.in. „Oscara designu”

Spośród wielu wyróżnień dla Domu Polska Zagroda na szczególną uwagę zasługuje to uzyskane w konkursie nazywanym „Oscarem designu” – A'Design Award. W jury konkursu zasiadają eksperci z całego świata – designerzy, wykładowcy, przedsiębiorcy i dziennikarze. W 2022 roku po raz pierwszy w historii prestiżową nagrodę przyznano dwukrotnie jednej pracowni za projekty domów jednorodzinnych: BXB studio otrzymało podwójny srebrny medal za Polską Zagrodę i Małopolską Chatę Podcieniową.

– Polska Zagroda i Małopolska Chata Podcieniowa to domy designerskie, ale jednocześnie trwałe i ponadczasowe, bo zakorzenione w tradycji. Wierzymy w BXB studio, że dzięki temu są one czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem – napisał na Facebooku Bogusław Barnaś z pracowni BXB studio.

Dom Polska Zagroda to najczęściej nagradzany polski dom jednorodzinny. Zobacz wyjątkowy budynek od BXB studio
materiały prasowe BXB studio

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dom Polska Zagroda to najczęściej nagradzany polski dom jednorodzinny. Zobacz wyjątkowy budynek od BXB studio - RegioDom.pl

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto