Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ku chwale paprykarza i serka homogenizowanego. Pomniki i rzeźby w Polsce związane ze smakołykami

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Paprykarz szczeciński doczekał się charakterystycznego pomnika. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć galerię zdjęć.
Paprykarz szczeciński doczekał się charakterystycznego pomnika. Kliknij w obrazek, aby zobaczyć galerię zdjęć. Sebastian Wołosz
Bieskierz koło Koszalina ma pomnik ziemniaka, Toruń piernikarkę i przekupkę z jajami, a Szczecin słynie z paprykarza szczecińskiego. Jest też słynny Czajnik w Mrągowie, który turystom raczej nie kojarzy się z herbatą. Wybierając się w podróż, warto zajrzeć do miejsc, które mogą się pochwalić pomnikami związanymi z kulinariami. W wielu miastach można spotkać figurki podkreślające charakterystyczne tradycje kulinarne lub wyjątkowe produkty związane z regionem. Zebraliśmy najciekawsze z nich.

W skrócie

Pomniki w Polsce z kulinariami w roli głównej

Wiele miast i regionów szczyci się długą tradycją przygotowywania konkretnej potrawy lub produkowania wyjątkowego składnika. Czasem docenia się humorystyczny wygląd pomnika, tak jak na przykład ten przedstawiający słynny paprykarz szczeciński. Konserwa, która przez wiele osób wspominana jest z sentymentem, zyskała swój pomnik 2 października w 2020 roku.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć zdjęcia

Krasnal rzeźnik i pomnik ku czci zwierząt we Wrocławiu

Niedaleko Rynku, przy ulicy Jatki we Wrocławiu można spotkać wyjątkowego krasnala rzeźnika. Strzeże miejsca, gdzie kiedyś sprzedawano mięso. Krasnal czuwa nad bezpieczeństwem zwierząt. Mowa o rzeźbach z brązu, czyli o pomniku „Ku czci Zwierząt Rzeźnych”. Ma on przypominać o roli, jaką przez wieki pełniły jatki. Od 1242 roku przy tej ulicy działały zakłady rzeźnicze. Pierwsze rzeźby zwierząt powstały w 1997 r. Na bruku możemy zobaczyć gęś z jajkiem (projekt Marka Kulika), kozę z „kozimi bobkami” (Mirosław Grzeszczuk), świnię (Jerzy Bokrzycki), prosię (Jan Zamorski), kaczkę (Piotr Butkiewicz), koguta (Ryszard Gluza) oraz królika (Stanisław Wysocki). Na ulicy znajduje się tabliczka z napisem: „Ku czci Zwierząt Rzeźnych / Konsumenci”.

Pomnik „Ku czci Zwierząt Rzeźnych” we Wrocławiu
Marcin Osman archiwum Polska Press

Pomnik ziemniaka w Biesiekierzu

W województwie zachodnio-pomorskim od 1983 roku stoi największy pomnik ziemniaka w Polsce. Nieopodal Koszalina znajduje się niemal 9-metrowy posąg (liczony razem z postumentem) popularnego warzywa. Pomnik ziemniaka stoi przy wjeździe do Stacji Hodowli Roślin, która znana jest z wyhodowania aż 9 nowych odmian ziemniaka. Ciekawostką jest, że pomnik ziemniaka widnieje również w herbie gminy Biesiekierz.

Pomnik pyry w Poznaniu

Nie tylko Biesiekierz może pochwalić się upamiętnieniem ziemniaka. W Poznaniu w parku Jana Pawła II znajduje się pomnik poznańskiej pyry. Nie jest on zamówioną rzeźbą tak jak ten z Biesiekierza, a rodzajem głazu narzutowego, uformowanego na kształt ziemniaka. Kamień pochodzi ze Stęszewa i został odsłonięty w 2007 roku podczas piątej edycji Dni Pyrlandii.

Pomnik pszczoły miodnej w Kielcach

Gdyby nie pszczoły, nie byłoby miodu, wosku ani pierzgi. Być może dlatego powstał pomnik upamiętniający te pożyteczne owady. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Żeromskiego i Zagórskiej w Kielcach. Został odsłonięty w 1987 roku dzięki działalności Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy. Figurka jest autorstwa Stefana Dulnego.

Pomnik serka homogenizowanego w Radomiu

W 2018 r. w centrum Radomia stanął niewielkich rozmiarów pomnik z brązu - rzeźba serka homogenizowanego „z krówką”, produkowanego tutaj od 49 lat przez Rolmlecz. Jest on jedną z kilkunastu rzeźb, które mają symbolizować miasto i być jego wizytówką. Autorem pomnika jest rzeźbiarz z Kielc, Sławomir Micek.

Czajnik w Mrągowie

Duże kontrowersje wśród mieszkańców i turystów wzbudziła rzeźba Czajnik, która stanęła w centrum Mrągowa. Protest wobec artystycznej pracy młodej studentki sztuk pięknych wniosła m.in. spółdzielnia socjalna, która - jak donosił w 2015 r. serwis buzz.gazeta.pl - sprzeciwiała się "demonstrowaniu poprzez sztukę kształtów fallicznych w miejscach publicznych...". Z kolei na Facebooku pojawił się profil o nazwie "Dorodny Czajnik - duma Mrągowa" .

Ogórek Beczuś w Kaliszu Pomorskim

Ogórek Beczuś jest maskotką gminy Kalisz Pomorski (woj. zachodnio-pomorskie). Rzeźba powstała w 2005 roku. Powód? Gmina słynie z ogórków i organizowanego od 2005 roku Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym. Co roku w lipcu, na dwa dni, Kalisz Pomorski zamienia się w światową stolicę ogórka, a nazwa Jeziora Młyńskiego zmienia się na Jezioro Ogórkowe. Celem jarmarku jest odtworzenie i pielęgnowanie lokalnych tradycji związanych z jeziorowym ogórkiem kiszonym, wpisanym na listę produktów tradycyjnych. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do dziś na dnie Jeziora Ogórkowego znajdują się beczki z ogórkami, które od czasu do czasu wypływają na powierzchnię, przypominając o historii miasta.

Piernikarka w Toruniu

Rzeźba młodej kobiety z koszem słynnych w całej Polsce pierników - katarzynek - stoi na skrzyżowaniu ulic Królowej Jadwigi i Małe Garbary na Nowym Mieście. Upamiętnia piernikarskie tradycje Torunia, m.in. pobliską fabrykę Weese, założoną w 1760 r. Autorem rzeźby z brązu, pokrytej patyną, jest artysta Tadeusz Porębski.

Rzeźba upamiętnia tutejsze tradycje piernikarskie i największą piernikarnię. Gustaw Weese otworzył ją w 1751 roku w kamienicy przy Małych Garbarach.
Rzeźba upamiętnia tutejsze tradycje piernikarskie i największą piernikarnię. Gustaw Weese otworzył ją w 1751 roku w kamienicy przy Małych Garbarach. Grzegorz Olkowski

Pomnik grzyba w Łężeczkach

Pomnik znajduje się w punkcie widokowym Łężeczki w woj. wielkopolskim, około kilometra na południowy wschód od wsi Łężeczki w Sierakowskim Parku Krajobrazowym (gmina Chrzypsko Wielkie). Roztacza się stąd piękny widok na okolicę, wzgórza i jezioro Chrzypskie. Pomnik grzyba ma formę obelisku i nazywany jest grzybem XXI wieku. Upamiętnia rocznicę powstania Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i Akademickiego Klubu Seniora PTTK z Poznania. Odsłonięto go 1 stycznia 2001 (minutę po północy). Napis wyryty na pomniku mówi o tym, że jest to pierwszy na świecie pomnik odsłonięty w trzecim tysiącleciu.

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ku chwale paprykarza i serka homogenizowanego. Pomniki i rzeźby w Polsce związane ze smakołykami - Strona Kuchni

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto