MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy stabilne ceny mieszkań na rynku wtórnym, ale na jak długo? Oto prognozy pośredników nieruchomości. Co nas czeka w 2023 r.?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Pośrednicy nieruchomości nie spodziewają się, by rynek wtórny miał w tym roku znacząco potanieć.
Pośrednicy nieruchomości nie spodziewają się, by rynek wtórny miał w tym roku znacząco potanieć. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ceny mieszkań na rynku wtórnym stabilizują się, jednak podwyżki wciąż są w tym roku możliwe – uważają pośrednicy nieruchomości. Wiele zależy jednak od tego, czy ktoś planuje zakup kawalerki, czy większego mieszkania albo domu jednorodzinnego. Przedstawiamy prognozy cenowe specjalistów na 2023 r.

Spis treści

Ceny mieszkań na rynku wtórnym ustabilizowały się na krótko? Gdzie można się spodziewać obniżek?

Pośrednicy nieruchomości z całej Polski wzięli udział w debacie „Kupno i sprzedaż nieruchomości w czasie zastoju”, zorganizowanej przez serwis Nieruchomosci-online.pl . Jeśli chodzi o rynek wtórny, agenci zaobserwowali przede wszystkim wyraźną, choć być może krótkotrwałą stabilizację cen.

– Widzimy tendencję do stabilizowania się cen ofertowych na rynku wtórnym, chociaż wiele zależy od segmentu. W przypadku kawalerek nie widać jeszcze przechylenia: w wielu dużych miastach ceny wciąż rosną, w niektórych delikatnie spadają. Stabilizacja cen występuje natomiast w popularnych mieszkaniach dwu- i trzypokojowych – zauważa Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Jak wskazują pośrednicy, między popytem na nieruchomości z drugiej ręki a ich podażą jest obecnie równowaga. Trudno jednak przewidzieć, jak długo się ona utrzyma. Zdaniem większości uczestników debaty rok 2023 przyniesie:

  • utrzymania cen dwu- i trzypokojowych mieszkań na poziomie zbliżonym do obecnego,
  • dalszego dużego popytu na kawalerki, co może spowodować wzrost cen,
  • korekty cen (spadków) w przypadku dużych mieszkań i domów.

Eksperci zgodnie podkreślają, że nie należy spodziewać się dużych czy masowych spadków cen nieruchomości. Obecnie wyraźne obniżki widoczne są tylko w segmencie dużych lokali czteropokojowych. Jak podaje cytowana już Palińska, w przypadku takich mieszkań w IV kwartale 2022 r. korektę cenową zaobserwowano w 12 miastach wojewódzkich.

– Być może będą jakieś obniżki cen, jeżeli chodzi o duże domy, duże mieszkania, grunty inwestycyjne oraz lokale biurowe i użytkowe. Tutaj nie przewiduję dobrych czasów dla właścicieli i podejrzewam, że przesunie się to na 2024 r. – mówi Łukasz Gilis, właściciel biura nieruchomości RE/MAX Family.

Nieruchomości sprzedają się dłużej. Kupujący mają więcej czasu, ale nie przy kawalerkach

Słowo „zastój” nieprzypadkowo znalazło się w tytule debaty – rynek wtórny wyraźnie zwolnił. Początek roku tradycyjnie przyniósł lekkie ożywienie wśród osób zainteresowanych zakupem mieszkania, ale nadal dzieje się dość mało. Plusem dla kupujących jest to, że na wybór lokum jest więcej czasu.

– Nie ma już, jak wcześniej, długich kolejek po mieszkania, domy czy działki. Nie ma już presji na szybką decyzję. Kupujący ma więcej czasu, swobody i oddechu, aby podjąć decyzję racjonalnie. Czas sprzedaży nieruchomości wydłuża się i dotyczy to szczególnie domów i większych mieszkań – podkreśla Palińska.

Warto przy tym zaznaczyć, że o uspokojeniu i stabilizacji można mówić przede wszystkim w większych miastach. Na mniejszych rynkach pojawił się raczej zastój – ubyło kupujących, a ich możliwości finansowe są gorsze niż w ubiegłym roku.

– Zdecydowanie widać tam odpływ gotówki u klientów i ograniczenie akcji kredytowej. Klienci napływają tam mniejszą falą, sprzedających jest troszeczkę więcej – komentuje Agnieszka Grotkowska z Freedom Nieruchomości.

Jednocześnie pośrednicy nieruchomości zwracają uwagę, że najwyższy wciąż jest popyt na kawalerki, które wciąż potrafią szybko znikać z rynku (m.in. z powodu potencjału inwestycyjnego). Potencjalni nabywcy takich lokali nie powinni więc zwlekać z zakupem.

Na rynku wtórnym nie ma kryzysu, ale za kilka lat zmniejszy się podaż mieszkań

Osoby chcące kupić M na rynku wtórnym powinny działać energicznie także dlatego, że w dalszej perspektywie podaż mieszkań najprawdopodobniej się skurczy. Będzie to efekt obecnego ograniczania liczby nowych inwestycji przez deweloperów, spowodowanego kiepską sprzedażą na rynku pierwotnym.

– Podaż jest jeszcze na rynku pierwotnym z inwestycji, które zostały oddane. Rynek wtórny też funkcjonuje w miarę niezmiennie. Niestety, bardzo mocno zatrzymała się produkcja nowych mieszkań, wobec czego w perspektywie czasu – i to krótszego niż nam się wydaje – zanotujemy spadki podaży. Znów wystąpi nierównowaga między popytem a podażą i to może mieć wpływ na kolejne wzrosty cen – ocenia Grotkowska.

Jednocześnie znawcy rynku uspokajają, że na ten moment w mieszkaniach używanych kryzysu nie ma. Widać to zresztą po zwiększonym zainteresowaniu klientów rynkiem wtórnym, który nie tylko ma się w tej chwili lepiej niż rynek pierwotny, ale też daje nabywcom większe pole manewru – prywatni sprzedający są bardziej elastyczni niż deweloperzy i bardziej skłonni do negocjacji.

– Sytuacja unormowała się, chociaż oczywiście wiele zależy od tego, co będzie działo się w gospodarce. Różne segmenty nieruchomości reagują inaczej. Najem cieszy się dużym zainteresowaniem, małe mieszkania również. Sam zajmuję się działkami budowlanymi i one też cieszą się zainteresowaniem. Spadł natomiast popyt na duże domy, duże mieszkania i większe tereny inwestycyjne – mówi Gilis.

Aktualne promocje z Duki

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mamy stabilne ceny mieszkań na rynku wtórnym, ale na jak długo? Oto prognozy pośredników nieruchomości. Co nas czeka w 2023 r.? - RegioDom.pl

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto