Matura w czasie pandemii. TOP 10 skutecznych porad dla absolwentów i rodziców od Buki

Materiał informacyjny Buki

Okres pandemii jest trudny dla każdego z nas. Dotyczy to również uczniów, którzy mają w tym roku zdawać egzaminy maturalne. Do matury zostało co prawda jeszcze sporo czasu, jednak już teraz warto pomyśleć nie tylko o samej nauce, ale też o tym, jak można uczynić naukę do egzaminów bardziej efektywną.

Poniżej przedstawiamy 10 sprawdzonych i zróżnicowanych sposobów, które zostały przygotowane przez ekspertów serwisu korepetytorskiego Buki.

Nauka do matury: od czego zacząć?

Struktura egzaminów maturalnych ulega zmianom na przestrzeni czasu. Jednak pewne sposoby, służące zwiększeniu efektywności nauki, wcale się nie starzeją.

Kluczem do sukcesu jest uwzględnienie kilku istotnych wymiarów, łącznie składających się na odpowiednie nastrojenie samego siebie do nauki, a także na bezpośrednie przygotowanie do egzaminów.

Po pierwsze: nie bój się korepetycji

Jeżeli masz spore problemy z samodzielnym opanowaniem jakiejś rzeczy, rozważ pomoc kogoś wykwalifikowanego. Działanie na zasadzie „muszę to rozgryźć samodzielnie” niestety bywa po prostu stratą czasu. Dobry korepetytor w przystępny sposób wyjaśni Ci nawet najtrudniejsze zagadnienia. Pamiętaj jednak, aby korzystać z usług sprawdzonych korepetytorów. Umożliwia to między innymi serwis Buki, gdzie szybko i wygodnie znajdziesz tysięcy ogłoszeń profesjonalnych nauczycieli w trybie online.

Po drugie: harmonogram dnia i harmonogram nauki

Uczenie się w „wolnej chwili” to kiepska metoda. Zdecydowanie lepiej jest wszystko sobie rozpisać, na przykład:

  • Godzina 15 do 16.30: matematyka
  • Godzina 17 do 18: język polski
  • Godzina 19 do 20.30: język hiszpański

Oczywiście, to tylko przykłady. Harmonogram powinien uwzględniać to, jakie przedmioty uczeń będzie zdawać na poziomie podstawowym, a jakie na poziomie zaawansowanym. Ważny jest też aktualny poziom: dziedziny „słabsze” będą wymagać większych nakładów czasu. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie oszacować Twoich słabszych i mocniejszych stron, przydatna będzie pomoc specjalisty z doświadczeniem dydaktycznym.

Po trzecie: dobór materiałów do nauki

Nie ma nic gorszego, niż naprzemienne uczenie się tego samego przedmiotu jednocześnie z kilku różnych książek. O wiele korzystniej będzie wybrać jeden dobry podręcznik i bazować właśnie na nim. Pamiętaj jednak, że samodzielny wybór najlepszych materiałów dydaktycznych bywa trudnym zadaniem. Doświadczony korepetytor będzie w stanie nie tylko przekazywać Ci wiedzę, ale również wskazać najlepsze podręczniki, repetytoria, zeszyty z ćwiczeniami oraz inne rodzaje materiałów do nauki. Co więcej, materiały będą dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb oraz najbardziej efektywnego dla Ciebie stylu nauki.

Po czwarte: „douczanie się” w wolnych chwilach

Wcześniej była mowa o nauce systematycznej. Jak sama nazwa wskazuje, musi ona posiadać formę systemu, najlepiej jak najbardziej ścisłego. W celu nauki można jednak też wykorzystywać wolne chwile, przy czym powinna to być nauka o innym charakterze.

Załóżmy, że uczeń zdaje język hiszpański na poziomie zaawansowanym. Można np. wykupić abonament na Netflix czy Atresplayer.es i oglądać hiszpańskie seriale oraz programy telewizyjne z hiszpańskimi napisami (lub bez). W taki sposób nauka nie męczy, ponieważ odbywa się niejako mimowiednie, na dodatek ma też formę rozrywki, ergo działa odprężająco.

Po piąte: dieta, sen i suplementacja

Często o tym zapominamy, ale mózg jest przecież organem naszego ciała, a nie tylko pewną tajemniczą przestrzenią, w której zachodzą procesy psychiczne i myślowe. Co to oznacza? Tak samo jak wszystkie inne narządy, również mózg musi być sprawny somatycznie.

Podstawę stanowi odpowiednia ilość snu. Osiem godzin na dobę to absolutne minimum. Na tym jednak sprawa się nie kończy. Istotne jest też uregulowanie rytmu dobowego. Organizuje ono nasz zegar biologiczny, co ma ogromne przełożenie na czynność ośrodkowego układu nerwowego.

Dieta powinna być bogata w proteiny, pierwiastki mineralne i witaminy. Można też posiłkować się suplementacją.

Po szóste: codzienna aktywność fizyczna

Co ma wspólnego sport z przygotowaniem się do egzaminów? Wbrew pozorom bardzo wiele. Ruch działa na niemal wszystkie wymiary organizmu, w tym także na mózg. Ponadto, organizm zostaje wzmocniony, co skutkuje też lepszą kondycją (ona także jest ważna przy długiej i intensywnej nauce), poprawą jakości snu oraz polepszeniem nastroju.

Trzeba tylko pamiętać, że ruch ma mieć charakter rekreacyjny, a nie wyczynowy. Rozbudowę płaszcza mięśniowego lub trenowanie do maratonu lepiej zostawić sobie na okres po maturze.

Po siódme: prysznic rano i wieczorem

To trick doskonale znany sportowcom i kulturystom. Od razu trzeba dodać, że nie chodzi o zwykły prysznic. Mowa o 10-15 minutach „prysznicowania” się naprzemiennie gorącą i zimną wodą.

Dlaczego jest to tak pożyteczne? Przede wszystkim: taki prysznic kapitalnie pobudza krążenie krwi, a ponadto potężnie orzeźwia. Oprócz tego zyskujemy bonus w postaci wzmocnienia odporności.

Po ósme: uwaga z kofeiną!

To prawda, że kofeina pobudza. Problem w tym, że jednocześnie odwadnia, wypłukuje z organizmu ważne pierwiastki mineralne, a z czasem organizm staje się nią coraz bardziej odporny.

Wypijanie codziennie trzech kaw sprawi, że po paru tygodniach organizm będzie znacznie słabszy. Co gorsza, bez kawy możemy czuć się wycieńczeni, nawet świeżo po przebudzeniu.

Jeżeli więc koniecznie potrzebujemy stymulantów, znacznie lepiej będzie zaopatrzyć się w dobre odżywki przedtreningowe z witaminami.

Po dziewiąte: dopasuj harmonogram nauki do swojego organizmu

Czytałeś, że najbardziej efektywnie przyswajamy informacje z rana i okolicach popołudnia? Niestety, to mit. Nie ma tutaj żadnego „my”. Już jakiś czas temu naukowcy dowiedli, że nasze mózgi różnią się w tym aspekcie. Niektórzy faktycznie są najbardziej produktywni z rana. Jednak dla innych osób godziny poranne to katorga i otępienie.

Jest to kwestia fizjologiczna i nie ma sensu z nią walczyć. Ucz się więc wtedy, kiedy Twój mózg jest najbardziej efektywny.

Po dziesiąte: naucz się robić fiszki i notatki

Sztuka poprawnego robienia fiszek i notatek naprawdę ogromnie Ci pomoże:

  • notatki powinny być krótkie;
  • nie powinny zawierać zbyt dużo szczegółów;
  • idealna notatka musi być czytelna i logiczna;
  • informacje warto rozpisać w sposób graficzny;
  • stosować skrótów.

Życzymy powodzenia Maturzystom 2021!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matura w czasie pandemii. TOP 10 skutecznych porad dla absolwentów i rodziców od Buki - Mazowieckie Nasze Miasto

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto