MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na rynku wtórnym mieszkania wciąż drożeją, ale chętnych i tak nie brakuje. Tak wyglądał początek roku w największych miastach

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Używane mieszkania są zwykle rozważane przez kupujących w drugiej kolejności. Ich dużą zaletą często jest niższa cena.
Używane mieszkania są zwykle rozważane przez kupujących w drugiej kolejności. Ich dużą zaletą często jest niższa cena. Lukasz Kaczanowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Na rynku wtórnym rośnie zarówno podaż lokali, jak i popyt na nie. Dzieje się tak nawet mimo stale rosnących cen mieszkań. Jedną z głównych przyczyn jest zapewne strach potencjalnych nabywców przed dalszym wzrostem stóp procentowych i rat kredytów hipotecznych. Na nastroje kupujących wpływa też jednak wojna na Ukrainie.

Spis treści

Rynek wtórny drożeje. Gdzie ceny mieszkań wzrosły najbardziej?

Eksperci GetHome.pl przeanalizowali ogłoszenia mieszkaniowe w największych miastach z pierwszych trzech miesięcy 2022 r. Jak się okazuje, w marcu średnie ceny ofertowe używanych mieszkań na ogół rosły, choć raczej symbolicznie, bo o przeciętnie 1 proc. Jeśli spojrzeć na cały kwartał, koszt zakupu najbardziej wzrósł:

  • we Wrocławiu – o 4 proc.,
  • w Poznaniu – o 3 proc.,
  • w Gdańsku – o 2 proc.

Średnie ceny stały z kolei w miejscu w Krakowie i Katowicach, zaś w Warszawie wzrosły nieznacznie, bo o 1 proc. Warto jednak mieć na uwadze, że cena ofertowa rzadko jest kwotą, którą faktycznie płaci kupujący – ceny transakcyjne są na ogół nieco niższe.

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym GetHome.pl

Chętnych do zakupu nieruchomości nie brakuje

Szybko drożejące kredyty hipoteczne w teorii powinny zniechęcić Polaków do zakupu mieszkania. Na razie jednak w statystykach wcale tego nie widać. Jest wręcz odwrotnie – według Biura Informacji Kredytowej w marcu 2022 r. Polacy złożyli w bankach aż o 76 proc. więcej wniosków o kredyt mieszkaniowy niż w lutym. Można zgadywać, że nabywcy chcą zdążyć przed kolejnym wzrostem stóp procentowych, które wpływają przecież nie tylko na wysokość raty, ale też zdolność kredytową. Pozostaje jednak pytanie, jak wiele z tych osób faktycznie kredyt otrzyma – banki surowo oceniają dziś możliwości finansowe klientów.

– Od 1 kwietnia banki zostały zobowiązane do przyjęcia najnowszej rekomendacji KNF, która nakazuje wdrożenie bufora służącego do obliczania maksymalnie dostępnej kwoty kredytu: 5 pkt proc. ponad obecny WIBOR – wyjaśnia Marek Wielgo z GetHome.pl. – Firma brokerska Notus Finanse obliczyła, że w zależności od banku zdolność kredytowa dla singla obniżyła się od 6 proc. do 38 proc., zaś dla rodziny 2+1 – od 14 proc. do nawet 42 proc.

Tymczasem, choć na rynku pierwotnym sprzedaż mieszkań spadła, na rynku wtórnym wystrzeliła w górę. Jak podaje GetHome.pl, zainteresowanie rynkiem wtórnym wzrosło zwłaszcza w miastach, gdzie używane mieszkania są wyraźnie tańsze od nowych:

  • Łódź – o 86 proc. więcej sprzedanych lokali niż w lutym,
  • Poznań – sprzedaż o 38 proc. większa,
  • Katowice – o 36 proc. więcej sprzedanych mieszkań.

Sprzedaż wzrosła zresztą w większości analizowanych miast, w tym np. w stolicy o jedną czwartą. Co ciekawe, jednocześnie w większości miast spadł średni metraż nabywanego mieszkania (wyjątkiem jest tylko Poznań), zapewne w wyniku drożyzny na rynku mieszkaniowym i kredytowym. Najchętniej kupowano lokale dwupokojowe – tylko we Wrocławiu odnotowano w marcu wzrost sprzedaży mieszkań trzypokojowych.

Liczba pokoi w nabywanych mieszkaniach
Liczba pokoi w nabywanych mieszkaniach GetHome.pl

Boimy się wojny na Ukrainie, ale już mniej

Wydaje się, że po początkowych niepokojach osłabł też lęk kupujących związany z wojną na Ukrainie. Choć krótko po jej wybuchu wiele osób deklarowało odłożenie zakupu mieszkania na później, z czasem takich głosów było coraz mniej. Według danych Obido/Otodom 7 marca aż 44 proc. nabywców deklarowało chęć przeczekania kryzysu za wschodnią granicą, jednak już 18 marca już tylko 32 proc. ankietowanych twierdziło, że przez wojnę poczeka z zakupem albo całkiem z niego zrezygnuje.

– Jeśli chodzi o nabywców, wojna w Ukrainie ma wpływ na ich decyzje zakupowe. W pierwszych tygodniach marca odnotowaliśmy w naszych biurach sprzedaży nawet o 50 proc. mniej zapytań. Obecnie sytuacja wraca do normy, a zainteresowanie klientów jest na poziomie sprzed 24 lutego br. W kolejnych miesiącach spodziewamy się, że większy wpływ na nastroje konsumenckie w sektorze mieszkaniowym będą miały rosnące stopy procentowe – mówi cytowany przez Dompress.pl  Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży Develia S.A.

Rośnie nie tylko popyt, ale i podaż mieszkań

Dobrą wiadomością dla osób rozważających zakup mieszkania jest to, że w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie pula używanych lokali na sprzedaż wyraźnie się zwiększyła. Przykładowo w stolicy pośrednicy wprowadzili ich w marcu na rynek dwukrotnie więcej niż w lutym.

– Wygląda na to, że sprzedający mieszkania doszli do wniosku, że ze względu na drożejące kredyty oraz zaostrzenie zasad ich udzielania przez banki, ceny mieszkań osiągnęły szczyt. Odkładanie decyzji o sprzedaży może skutkować koniecznością weryfikacji oczekiwań cenowych – komentuje Wielgo.

Liczba mieszkań w sprzedaży wzrosła zresztą we wszystkich analizowanych miastach poza Poznaniem. Rynek jest więc dobrze przygotowany na spodziewany wzrost zainteresowania rynkiem wtórnym – będzie on popularny nie tylko z uwagi na drożyznę na rynku pierwotnym, ale również dlatego, że już wkrótce na tańsze nieruchomości zaczną polować uczestnicy programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Odsetek mieszkań, które można byłoby kupić za kredyt bez wkładu własnego
Odsetek mieszkań, które można byłoby kupić za kredyt bez wkładu własnego GetHome.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto