Spis treści
Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi. Skąd wzięły się jej nazwy?
Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.
Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.
Zobacz wpływ pełni Księżyca – poznaj fakty i mity na ten temat
Kiedy Pełnia Księżyca wypada w sierpniu 2023?
Na początku sierpnia na niebie pojawił się kolejny w tym roku superksiężyc – większy i jaśniejszy niż zwykle, ponieważ ziemski satelita krąży zdecydowanie bliżej naszego globu. Była to Pełnia Księżyca Jesiotrów.
30 sierpnia znów będziemy mogli podziwiać superksiężyc! Tym razem będzie to jednocześnie tzw. Niebieski Księżyc, który jednocześnie będzie największą i najjaśniejszą pełnią w tym roku. Jak podaje Almanach Rolnika, przydomek ten nie ma związku z kolorem ziemskiego satelity:
Istnieją dwie definicje tego terminu, pierwsza odnosi się do sezonowości. Każda z pór roku – określona datami przesileń i równonocy – zazwyczaj ma trzy pełnie księżyca występujące w jej obrębie. Jeśli w danym sezonie występują cztery pełnie, to trzecia z nich (nie czwarta), może być nazywana Niebieskim Księżycem. Druga definicja (częściej stosowana) nawiązuje do liczby pełni księżyca w danym miesiącu kalendarzowym. Ukończenie jednego cyklu faz (od nowiu do nowiu) zajmuje naszemu Księżycowi około 29,5 dnia, więc jeśli pełnia wystąpi pierwszego dnia miesiąca, pod koniec miesiąca będzie miała miejsce druga pełnia – Niebieski Księżyc (wyjątek stanowi luty).
Jak często zdarza się, że mamy dwa Niebieskie Księżyce w jednym roku? Okazuje się, że nie jest to popularne zjawisko, ponieważ nie powtórzy się aż do 2037 roku, kiedy Blue Moon pojawi się na niebie zarówno w styczniu, jak i w marcu.
Pełnia Księżyca: wpływ na człowieka. Czy znasz te zaskakujące fakty i mity?
Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.
Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.
Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.
Fakty i mity o pełni Księżyca
Sprawdź, co Cię czeka
Konferencja PiS przed szpitalem w Piotrkowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?