Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokrzywa, która nie parzy? To jasnota biała. Zastosuj na trawienie, bolesne miesiączki i cienie pod oczami. Wypróbuj herbatkę z jasnoty

Monika Góralska
Monika Góralska
Jasnota biała różni się od pokrzywy tym, że nie parzy oraz ma spore, białe, wargowe kwiaty u nasady liści, podczas gdy kwiaty pokrzywy są drobne, jasnozielone, długie i zwisające.
Jasnota biała różni się od pokrzywy tym, że nie parzy oraz ma spore, białe, wargowe kwiaty u nasady liści, podczas gdy kwiaty pokrzywy są drobne, jasnozielone, długie i zwisające. freepik.com, Agnieszka Kwiecień, Nova/wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0
Mimo, że wygląda jak pokrzywa to zetknięcie z nią nie będzie bolesne. Jasnota biała nie parzy, a przy tym ma wiele cennych właściwości. Docenią ją zwłaszcza kobiety, ponieważ głuchą pokrzywę warto wykorzystać do złagodzenia bólu miesiączkowego, upławów i zapalenia pęcherza. Herbatka z jasnoty białej wspomaga trawienie i leczenie przeziębienia, a przy tym jest bezpieczna nawet dla dzieci. Wypróbuj napar także w formie okładów na cienie i worki pod oczami.

Spis treści

Jasnota biała to nie pokrzywa. Czym się różnią?

Jasnota biała (Lamium album) to niepozorna roślina wieloletnia z rodziny jasnotowatych. W Polsce jest bardzo pospolita i rośnie w ogrodach, lasach, na rowach, poboczach ulic i polach. Często mylona jest z pokrzywą zwyczajną (Urtica dioica), ponieważ jest do niej bardzo podobna. Jednak w przeciwieństwie do pokrzywy nie parzy, ponieważ nie posiada parzących włosków. Stąd też jej inne, ludowe nazwy: biała pokrzywka, głucha pokrzywa czy martwa pokrzywa.

Surowcem zielarskim jest ziele i kwiat jasnoty białej. Oba te surowce mogą być stosowane leczniczo, ale też są jadalne i można je wykorzystywać jako dodatek do dań takich jak sałatki czy kanapki. Kwiaty jasnoty białej mają słodki nektar można je więc jeść na surowo, ponieważ są smaczne lub ozdabiać nimi desery czy torty.

Jasnota biała kwitnie już od kwietnia aż do listopada. Kwiaty można zbierać ręcznie w czasie słonecznej pogody i suszyć w zacienionym miejscu. Można również kupić je, tak jak i całe ziele jasnoty białej, w sklepie zielarskim stacjonarnie lub przez internet.

Kwiaty zawierają flawonoidy (kwercetynę, kwercytrynę, rutynę), garbniki, śluzy, saponiny, glikozydy, cholinę, związki irydowe, kwasy wielofenolowe oraz niewielkie ilości olejków eterycznych. W liściach natomiast znajdziemy spore ilości potasu, witaminę C i prowitaminę A.

Właściwości zdrowotne jasnoty białej

Właściwości jasnoty białej mogą wykorzystać przede wszystkim kobiety, które mają obfite i bolesne miesiączki. Jasnota działa rozkurczowo, łagodzi bóle menstruacyjne, zmniejsza także krwawienie. Działa ona także odkażająco i oczyszczająco na narządy rodne, dzięki czemu łagodzi stany zapalne i pomaga zwalczyć upławy z pochwy. Jasnota uszczelnia także naczynia krwionośne i łagodzi żylaki oraz hemoroidy.

Czytaj też: Przywrotnik to przyjaciel kobiet. Kwitnące zioło pomaga na typowe problemy pań i przywraca urodę. Zobacz jego właściwości i zastosowanie

Właściwości moczopędne wspierają pracę nerek i pęcherza oraz pozwalają pozbyć się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn. Ziele i kwiaty jasnoty białej wspierają także pracę wątroby, wspomagają jej regenerację oraz usprawniają oczyszczanie całego organizmu oraz skóry.

Jasnota biała wspomaga także działanie układu pokarmowego, zwiększa wydzielanie żółci i dzięki temu przyspiesza metabolizm, zapobiega niestrawności i łagodzi wzdęcia. Wspomaga także układ oddechowy i leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych takich jak przeziębienie, grypa, zapalenie gardła, zatok przynosowych oraz kaszel i katar.

Jasnota ma działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwkrwotoczne,
  • uszczelniające naczynia krwionośne,
  • regenerujące,
  • oczyszczające,
  • antybakteryjne,
  • wykrztuśne,
  • moczopędne,
  • żółciopędne,
  • rozkurczowe,
  • lekko ściągające.

Jasnotę białą można również stosować zewnętrznie w postaci naparu do przemywania cery trądzikowej oraz trudno gojących się ran, a także miejsc intymnych. Ziele ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i zmniejszające opuchnięcia. Stosuj w formie okładów na powieki, ponieważ koi zmęczone i przekrwione oczy, niweluje worki i cienie pod oczami, łagodzi podrażnienia.

Herbatka z kwiatów jasnoty białej. Wypróbuj prosty przepis

Ze świeżych lub suchych kwiatów jasnoty białej możesz zrobić napar, który jest bezpieczny nawet dla dzieci. Herbatka z jasnoty białej łagodzi objawy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Warto ją więc stosować przy przeziębieniu, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i płuc. Dr Henryk Różański, znany i ceniony fitoterapeuta zaleca robienie naparu na wodzie lub mleku, herbatkę na mleku z miodem i sokiem malinowym poleca do stosowania dla dzieci.

Składniki:

  • 1-2 łyżki kwiatów jasnoty białej (suszone lub świeże),
  • 1 szklanka wody lub mleka.

Jak przygotować i pić herbatkę z jasnoty białej?

  1. Kwiaty jasnoty zalej szklanką gorącej wody lub mleka.
  2. Parz pod przykryciem 10 minut.
  3. Odcedź i pij po 1 szklance 2-3 razy dziennie.

Przeciwwskazania do stosowania jasnoty białej

Dr Henryk Różański zapewnia, że napar z jasnoty białej jest bezpieczny, również dla dzieci i nie występują objawy przedawkowania nawet po wypiciu 6 szklanek dziennie.

Nie powinny go jednak stosować kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji. W tym czasie mogą one natomiast używać naparu zewnętrznie do przemywania miejsc intymnych lub w postaci okładów na oczy czy jako tonik do twarzy do cery problematycznej i trądzikowej.

Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pokrzywa, która nie parzy? To jasnota biała. Zastosuj na trawienie, bolesne miesiączki i cienie pod oczami. Wypróbuj herbatkę z jasnoty - Strona Zdrowia

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto