MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polski projekt Rydwan Życia został doceniony w międzynarodowym konkursie. Na podium: innowacyjna kroplówka i alternatywa dla klimatyzacji

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Polacy po raz kolejny zostali docenieni w międzynarodowym Konkursie Nagroda Jamesa Dysona. Tym razem nagrodę specjalną otrzymał Piotr Tłuszcz, autor Rydwanu Życia – uniwersalnej przyczepy terenowej do transportu rannych, z której korzystali już ratownicy w Ukrainie. Otrzyma 160 tys. zł na dalsze prace nad projektem.

Spis treści

Przyczepa zaprojektowana przez młodego Polaka jest lekka i posiada zawieszenie pozwalające na transport nawet w ciężkich warunkach terenowych.
Przyczepa zaprojektowana przez młodego Polaka jest lekka i posiada zawieszenie pozwalające na transport nawet w ciężkich warunkach terenowych. mat. prasowe

Ogłoszono wyniki corocznego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, który ma na celu pokazanie, że wynalazcy i inżynierowie mogą rozwiązywać problemy świata. W tym roku przyznano trzy główne nagrody: główną międzynarodową nagrodę, nagrodę w kategorii Zrównoważony Rozwój oraz nagrodę za Projekt Humanitarny. Autorzy zwycięskich projektów wytypowani przez sir Jamesa Dysona otrzymają po 160 tys. zł na dalszy rozwój swoich wynalazków.

Polak doceniony w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona

Młody polski wynalazca Piotr Tłuszcz został laureatem Nagrody za Projekt Humanitarny – The Life Chariot (Rydwan Życia). Inspiracją do stworzenia innowacyjnej przyczepy była wojna w Ukrainie. Piotr zwrócił uwagę na problemy związane z ewakuacją medyczną w trudnym terenie.

– W tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona przyznaliśmy specjalną nagrodę za Projekt Humanitarny. Otrzymał ją Piotr, który stworzył pomysłowe rozwiązanie do ewakuacji rannych w trudnym terenie. Rydwan Życia można doczepić do każdego pojazdu, co umożliwia ratownikom wykonywanie ich jakże ważnej pracy nawet w bardzo wymagających warunkach. Warto też podkreślić, że tworząc swój wynalazek, Piotr stosuje podejście iteracyjne i uwzględnia informacje zwrotne od osób korzystających z przyczepy w terenie – podkreśla James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier.

Zainteresowanie projektowaniem przyczep zrodziło się u Piotra podczas rodzinnych wypraw na Bałkany i w Pireneje. Przez 10 lat, m.in. podczas studiów licencjackich i magisterskich, zajmował się projektowaniem przyczep terenowych i ratowniczych, aby w końcu stworzyć Rydwan Życia.

Rydwan Życia został przetestowany w terenie, w naturalnych trudnych warunkach.
Rydwan Życia został przetestowany w terenie, w naturalnych trudnych warunkach. James Dyson Award

Dwa pierwsze modele przyczepy zostały przetestowane w trudnych terenach, takich jak górskie szlaki, lasy, jaskinie czy kopalnie, a następnie przekazane ukraińskiej medycznej jednostce wojskowej oraz polskiemu zespołowi ratowników pola walki „W międzyczasie” Damiana Dudy.

Wygraną w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona 2023 laureat skomentował tak:

Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie Rydwan Życia będzie mógł dalej ratować ludzi – czy to podczas ewakuacji z pola walki, czy w razie wypadków w trudno dostępnych miejscach..

Na podium Korea i Chiny. Co wymyślili młodzi inżynierowie z Azji?

Główną międzynarodową nagrodę po raz pierwszy zdobył zespół z Korei – autorzy projektu The Golden Capsule, urządzenia do infuzji dożylnej (kroplówki) przeznaczonego do użytku w stanie klęski żywiołowej.

Inspiracją do powstania tego projektu były trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii w lutym 2023 r., podczas których zginęło ponad 55 tys. osób, a około 100 tys. zostało rannych. Podczas akcji ratunkowych lekarze przemieszczali się w trudnym terenie, często niosąc w rękach po kilka zestawów infuzyjnych dla poszkodowanych.

Zwycięski projekt kroplówki nie wymaga zasilania ani użycia rąk, a jego działanie nie opiera się na grawitacji, lecz na siłach sprężystości i różnicach ciśnień.

W finale Konkursu zwyciężył także po raz pierwszy zespół z Hongkongu, otrzymując nagrodę w kategorii Zrównoważony Rozwój za E-COATING, przyjazną dla środowiska powłokę na ściany zewnętrzne o silnym działaniu chłodzącym, która pozwala ograniczyć szkodliwy wpływ klimatyzacji.

Piotr nie jest pierwszym Polakiem nagrodzonym w Konkursie Nagrody Jamesa Dysona

W ubiegłym roku polski projekt z Politechniki Warszawskiej również został doceniony w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona i zwyciężył na etapie międzynarodowym. Jego autorami było trzech młodych inżynierów z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Jury doceniło ich wyjątkowy opatrunek wyposażony w czujnik pH, pomagający oceniać stan rany bez odklejania plastra. Dzięki temu przyśpiesza proces gojenia i umożliwia wczesne wykrycie ewentualnej infekcji.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski projekt Rydwan Życia został doceniony w międzynarodowym konkursie. Na podium: innowacyjna kroplówka i alternatywa dla klimatyzacji - Strona Zdrowia

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto