Spis treści
- Koniec beztroskiego plażowania we Włoszech. Na wakacje 2023 szykują się wielkie zmiany
- Limity i opłaty na plażach Sardynii na wakacje 2023
- Słynna La Pelosa ma cały kodeks plażowy. Kary za złamanie zasad od 100 euro wzwyż
- Ograniczenia dla plażowiczów na Lampedusie
- Włosi bardzo dbają o czystość swoich plaż
Koniec beztroskiego plażowania we Włoszech. Na wakacje 2023 szykują się wielkie zmiany
Włochy słyną ze swoich pięknych plaż. Niestety, ich ogromna popularność wiążę się z poważnym zagrożeniem dla środowiska i spokoju lokalnych mieszkańców. Władze popularnych turystycznych miejscowości na włoskich wyspach Sardynia i Lampedusa (u brzegów Sycylii) zdecydowały się wprowadzić limity dziennej liczby turystów, wpuszczanych na plaże, a także opłaty za wstęp. Są też dodatkowe obostrzenia i zakazy.
Jeśli planujecie wymarzone wakacje na plaży we Włoszech, lepiej sprawdźcie, jakie nowe zasady obowiązują na tamtejszych plażach.
Limity i opłaty na plażach Sardynii na wakacje 2023
Gmina Baunei na wschodnim wybrzeżu Sardynii wprowadzała ograniczenia liczby turystów wpuszczanych na plaże już w poprzednich latach, ale w sezonie 2023 zasady zostają zaostrzone.
Jak tłumaczy Stefano Monni, burmistrz Baunei, w wywiadzie udzielonym CNN Travel, nowe zasady dla plażowiczów mają pomóc w ochronie zwierząt, plaż i morza wokół miasteczka. Region Baunei został uznany w 2022 r. za najpiękniejszy na Sardynii przez organizację ekologiczną Legambiente i władze gminy chcą bronić jego uroków przed armią turystów, która w każdym sezonie przybywa na 12 tutejszych plaż. Liczbę letnich gości szacuje się na ok. 300 tys. w każdym roku.
Według nowych zasad, na plaże regionu Baunei na Sardynii wpuszczana będzie każdego dnia tylko określona liczba turystów. Miejsca na plażach trzeba zarezerwować za pomocą aplikacji Cuore di Sardegna (Serce Sardynii) przynajmniej na 72 godziny przed wizytą.
Na niektórych plażach wprowadzono też dodatkowe opłaty.
- Cala Mariuolo – to największa z plaż regionu Baunei. Limit wynosi 700 osób dziennie (wcześniej plażowało tu nawet 2 tys. osób dziennie). Od każdego pasażera łodzi lub bączka pobierana będzie dodatkowo opłata w wysokości 1 euro.
- Cala dei Gabbiani – limit wynosi 300 osób dziennie.
- Cala Biriala – limit wynosi 300 osób dziennie.
- Cala Goloritze – ta wyjątkowo piękna plaża jest szczególnie narażona na zaśmiecenie i kradzieże piasku. Wprowadzono tu limit 250 turystów dziennie, a także opłatę za wejście w wysokości 6 euro (płatne gotówką na miejscu lub online). Opłata pokryje koszty obsługi kamer ochrony, utrzymania parkingu, ścieżek i toalet.

Słynna La Pelosa ma cały kodeks plażowy. Kary za złamanie zasad od 100 euro wzwyż
Władze regionu Stintino na północnym wybrzeżu Sardynii także wprowadziły limity i opłaty za wstęp na najpiękniejszą okoliczną plażę – słynną La Pelosę z różowym piaskiem i wspaniałym widokiem na wyspę Isola Piana z kamienną wieżą obserwacyjną.
Plaża La Pelosa na mapie:
Limit wejść na La Pelosę latem 2023 będzie wynosił 1500 osób dziennie (wcześniej nawet do 38 tys.). Wstęp ma kosztować 3,50 euro.
Obowiązują także dodatkowe zakazy, egzekwowane przez patrole plażowe. Na La Pelosie nie wolno wyprowadzać psów, palić, wynosić piasku ani używać ręczników plażowych (zamiast nich proponuje się maty, do których nie przywiera piasek). Kary za złamanie przepisów plażowych zaczynają się od 100 euro.

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. Tommie Hansen, Flickr.com, CC BY 2.0
Ograniczenia dla plażowiczów na Lampedusie
Lampedusa, urocza wyspa w pół drogi między Sycylią a Tunezją, to jedno z najlepszych we Włoszech miejsc do plażowania. Także tutaj na lato 2023 zostaną wprowadzone ograniczenia dla turystów. Chodzi o słynne plaże wokół wysepki Isola dei Conigli, na której lęgną się żółwie karetta.
Isola dei Conigli na mapie:
Całą Lampedusę w szczycie sezonu odwiedza ok. 200 tys. turystów, choć w okolicach Isola dei Conigli mieszka na stałe zaledwie 6700 osób. Tak wielka dysproporcja powoduje, że ochrona przyrody i naturalnego piękna wyspy jest szczególnie trudna.
Dlatego władze zdecydowały się wprowadzić limit turystów. Wcześniej na plażę Isola dei Conigli mogło wejść 1500 osób dziennie. W wakacje 2023 będzie to połowa tej liczby: 350 osób rano i 350 osób po południu. Opłata za plażowanie wyniesie 2 euro. Miejsca będzie można rezerwować przez aplikację, podobnie jak na Sardynii.
Władze Lampedusy przymierzają się także do wprowadzenia 40-dniowego zakazu używania samochodów i skuterów przez turystów w szczycie sezonu letniego. Na razie jednak żadne decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte.

Zdjęcie na licencji CC BY 2.0. ItaliaABC, Flickr.com, CC BY 2.0
Włosi bardzo dbają o czystość swoich plaż
Być może nie należy boczyć się na Włochów za to, że chcą chronić swoje plaże przed zadeptaniem przez zbyt wielkie tłumy turystów. Italia jest pełna bardzo zadbanych plaż i trudno się dziwić, że mieszkańcy Sardynii i Lampedusy także chcą zachować swoje plaże w jak najlepszym stanie.
Jak zauważa Eliza Ciepielewska w artykule Poznajcie najczystsze plaże Włoch 2023, w tym roku aż 458 włoskich plaż zdobyło certyfikat Błękitnej Flagi.
- Kolejny raz najczystsze włoskie plaże zostały wyróżnione oznaczeniem Błękitnej Flagi - czytamy w artykule. - To wyróżnienie przyznawane jest najpiękniejszym i najczystszych plażom we Włoszech na podstawie jakości wody, czystości oraz bezpieczeństwa.
W 2023 r. certyfikat Błękitnej Flagi zdobyło 15 plaż Sardynii i 11 z regionu Sycylii.
Źródło: CNN Travel
Czytaj też: Sekret włoskiej kuchni? Oryginalne wyroby wysokiej jakości. Oto najlepsze produkty prosto z północnych Włoch
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?