Nasza Loteria

Praca w magazynie – wyobrażenia a rzeczywistość

Materiał informacyjny FM Logistic
Edyta Świątek - Kierownik Magazynu
Edyta Świątek - Kierownik Magazynu
Ciężka praca fizyczna, brak perspektyw, zajęcie głównie dla mężczyzn – tak w skrócie można podsumować wyobrażenie wielu osób na temat pracy w magazynie. Tymczasem rzeczywistość pracowników FM Logistic wygląda zupełnie inaczej. Więcej o tym, jak zaczynali w tej branży i dlaczego warto do nich dołączyć, przeczytacie poniżej.

Ostatnie dwa lata dobitnie pokazały, jak ważne jest utrzymanie łańcucha dostaw. Bez względu na to, czy robimy zakupy w sklepach, czy zamawiamy je przez Internet, ktoś te produkty musi magazynować, pakować i dostarczać. Nawet podczas największego zamknięcia w pandemii, obsługa łańcucha dostaw działała pełną parą, a operatorzy wózków widłowych mogli przebierać w ofertach. Widząc rosnące zapotrzebowanie zarówno w tym obszarze, jak i wśród pracowników magazynowych, wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem pracy w tej przyszłościowej branży lub przebranżowieniem. Niestety, stereotypy utrwalane przez lata, nie ułatwiają podjęcia decyzji.

Praca tylko dla mężczyzn?

Wielkie hale, stosy palet i ciężkie towary, które trzeba załadować do samochodu – tak wiele osób postrzega pracę w magazynie. Tymczasem nowoczesne platformy logistyczne są coraz bardziej zautomatyzowane, a ciężkie czynności wykonuje się za pomocą nowoczesnych urządzeń. Kolejny mit związany z tym zawodem to łączenie go z zajęciem typowym dla mężczyzn, bo przecież ładowanie i rozładowywanie samochodów ciężarowych czy układanie kartonów na półkach kojarzy się z dużą siłą fizyczną. Ten stereotyp obalają kobiety zatrudnione w FM Logistic, które tak samo jak ich koledzy świetnie obsługują wózki widłowe, nie tylko te niskiego, ale również wysokiego składowania. Jedną z osób, która przekwalifikowała się na operatora wózka widłowego jest Katarzyna, która wcześniej pracowała w sklepie spożywczym i jako przedstawiciel handlowy. Jej główną motywacją była potrzeba znalezienia stabilnego zatrudnienia i pracy na miejscu, blisko domu. Wszystko to znalazła w ofercie FM Logistic.

– Powiem szczerze, że na początku byłam w szoku i moją pierwszą myślą było: Jak ja to wszystko ogarnę? Zobaczyłam jednak, że pracują tu też inne dziewczyny, które świetnie dają sobie radę, więc postanowiłam, że ja też sobie poradzę. Dzisiaj Katarzyna obsługuje już retraki, czyli wózki wysokiego składowania, a wszystkiego związanego z ich obsługą nauczyła się w FM Logistic: – Do każdego stanowiska mamy przygotowane szkolenie. Kiedy zgłosiłam chęć pracy na retraku, musiałam przejść dwutygodniowy trening i zdać egzamin porównywalny do testu na prawo jazdy. Trzeba znać zasady BHP, wiedzieć jak się zachować, z jaką prędkością jeździć. Bezpieczeństwo jest u nas zawsze na pierwszym miejscu.

Brak rozwoju i perspektyw?

FM Logistic umożliwia zdobycie uprawnień na obsługę wózków widłowych, co przyciąga kandydatów, ponieważ takie kursy są zazwyczaj płatne. Tutaj z kolei realizuje się je w trakcie pracy, bez dodatkowych kosztów. Każdy z pracowników ma też możliwość zdobywania kolejnych kwalifikacji i obejmowania wyższych stanowisk, co obala mit, że pracując w magazynie, nie można się rozwijać. Jedną z takich osób jest Andrzej, aktualnie starszy szef ekipy w FM Logistic:

– Firma zdobyła nowego klienta, w związku z czym uruchomiono nowy magazyn. Mój ówczesny szef zaproponował mi wtedy objęcie wyższego stanowiska – szefa ekipy. Od tego momentu moja kariera bardzo się rozwinęła. Po trzech latach awansowałem na starszego szefa ekipy i właśnie na tym stanowisku pracuję do dziś. W międzyczasie brałem udział w wielu szkoleniach z obszaru zarządzania i różnych ciekawych delegacjach, w ramach których wyjeżdżałem m.in. do Francji i Czech.

Praca, która nie daje satysfakcji?

Podobnych historii w FM Logistic jest więcej. Firma stale się rozwija i tylko w ciągu ostatniego roku uruchomiła nowe platformy w Lędzinach, Głogowie i Wiskitkach, a już wkrótce otworzy się kolejna lokalizacja w Niepołomicach. Cały czas powstają więc nowe miejsca pracy, a dotychczasowi pracownicy mają możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Jednak bez względu na to, na jakim stanowisku jest się zatrudnionym, każdy może liczyć na stabilne zatrudnienie na umowę o pracę, pakiet benefitów i wsparcie zespołu.

– Praca w FM Logistic to przede wszystkim wspaniali i kompetentni ludzie, na których zawsze mogę polegać i jeśli tylko poproszę o pomoc, zawsze ją otrzymam. Mam to szczęście, że mogę liczyć na moich współpracowników – mówi Monika, operatorka wózka widłowego.

Co równie ważne, jak podkreślają osoby zatrudnione w FM Logistic, praca w obszarze łańcucha dostaw daje im poczucie satysfakcji, zwłaszcza kiedy widzą jej efekty.

– Za każdym razem, kiedy jestem w sklepie jednego z naszych klientów i widzę, jak towar prezentuje się na półkach, to wiem, że większość tych artykułów przeszła przez nasze ręce i czuję dumę, że mamy w tym swój udział – podsumowuje Edyta, kierownik magazynu.

Chcesz dołączyć do zespołu FM Logistic? Aktualne oferty znajdziesz na stronie: https://wmagazyniefm.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto