Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rozczarowujące wyniki badań. Oczyszczacze powietrza, jonizatory i lampy bakteriobójcze nie chronią nas przed chorobami

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Naukowcy zrobili przegląd 32 ogólnoświatowych badań opublikowanych w latach 1970–2022, w celu zsyntetyzowania dowodów na skuteczność odpowiednich technologii uzdatniania powietrza w pomieszczeniach w kontekście zapobiegania infekcjom dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego.
Naukowcy zrobili przegląd 32 ogólnoświatowych badań opublikowanych w latach 1970–2022, w celu zsyntetyzowania dowodów na skuteczność odpowiednich technologii uzdatniania powietrza w pomieszczeniach w kontekście zapobiegania infekcjom dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego. Freepik
Badania brytyjskich naukowców dowiodły, że systemy filtracji powietrza, specjalne lampy, oczyszczacze oraz jonizatory nie zmniejszają ryzyka zarażenia się infekcjami wirusowymi. – Nie znaleźliśmy żadnych mocnych dowodów na to, że technologie te mogą chronić ludzi w rzeczywistych warunkach – mówi dr Julia Brainard, jedna z autorów badania.

Spis treści

Naukowcy wzięli pod lupę oczyszczacze, jonizatory i lampy bakteriobójcze

Naukowcy z Uniwersytetu Anglii Wschodniej przebadali kilka różnych technologii, w tym urządzenia filtrujące powietrze, oświetlenie bakteriobójcze i jonizatory. Przeanalizowali dowody (łącznie 32 badania) dotyczące infekcji oraz ich objawów u osób poddanych oraz niepoddanych działaniu technologii uzdatniania powietrza.

Badania te prowadzone były w warunkach rzeczywistych, czyli m.in. w szkołach i domach opieki. Nie potwierdziły one jednak, aby którakolwiek z wymienionych metod mogła chronić powietrze przed obecnością patogenów powodujących infekcje dróg oddechowych i przewodu pokarmowego.

Publikacja zespołu prof. Paula Huntera i dr Julii Brainard, która ukazała się na łamach „Preventive Medicine” dowodzi, że technologie mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa interakcji społecznych w pomieszczeniach zamkniętych nie są skuteczne w rzeczywistym świecie.

Brak mocnych dowodów na to, że technologie oczyszczania powietrza chronią przed wirusami

– Oczyszczacze są przeznaczone do filtrowania zanieczyszczeń z powietrza, które przez nie przechodzi – mówi prof. Hunter. – Kiedy wybuchła pandemia COVID-19, wiele dużych firm i wiele rządów, np. National Health Service, armia brytyjska, władze miasta Nowy Jork i władze niemieckie, rozważało instalację tego typu technologii w celu ograniczenia liczby cząstek wirusa unoszących się w powietrzu w budynkach i małych pomieszczeniach. Jednak ponieważ są to bardzo drogie technologie, rozsądne jest porównanie korzyści z kosztami oraz zrozumienie obecnych możliwości takich metod.

– Rozważane przez nas technologie obejmowały filtrację, oświetlenie bakteriobójcze, jonizatory i wszelkie inne sposoby bezpiecznego usuwania wirusów lub dezaktywacji ich w powietrzu, którym się oddycha – wyjaśnia dr Brainard. – I, krótko mówiąc, nie znaleźliśmy żadnych mocnych dowodów na to, że technologie te mogą chronić ludzi w rzeczywistych warunkach.

I dodaje, że co prawda istnieją pojedyncze badania sugerujące, że zanieczyszczenie środowiska oraz powierzchni można zmniejszyć za pomocą oświetlenia bakteriobójczego i wysokowydajnej filtracji cząstek stałych (HEPA), jednak połączone dowody wskazują, że technologie te nie zatrzymują ani nie ograniczają rozprzestrzeniania się chorób.

– Choć nasze ustalenia mogą być rozczarowujące, to niezwykle ważne jest, aby decydenci w dziedzinie zdrowia publicznego mieli pełny obraz sytuacji – podsumowuje. – Mam nadzieję, że już wkrótce ukażą się podobne badania przeprowadzone już po wybuchu pandemii i dzięki nim będziemy mogli dokonać bardziej świadomej oceny wartości oczyszczania powietrza w tym okresie. (PAP)

Katarzyna Czechowicz
kap/ bar/

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozczarowujące wyniki badań. Oczyszczacze powietrza, jonizatory i lampy bakteriobójcze nie chronią nas przed chorobami - Strona Zdrowia

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto