Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spis powszechny 2021: Jak się spisać przez internet? Aplikacja online GUS. Kary za odmowę udziału!

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Wojciech Wojtkielewicz
Do końca września 2021 trwa, przeprowadzany raz na 10 lat, spis powszechny. Dzięki niemu dowiemy się, m.in. ilu Polaków faktycznie mieszka w naszym kraju. Podczas spisu będziemy musieli odpowiedzieć na serię pytań. Jeśli ktoś nie chce czekać na kontakt rachmistrza, sam może zarejestrować się w systemie i wypełnić formularz przez internet.

Już tylko kilka godzin, by się spisać! Grożą wysokie kary

Spis powszechny jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. Warto pamiętać, że spis jest obowiązkowy. Odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą grzywny, która może wynieść nawet 5 tys. zł.

Spis powszechny 2021. Jak się spisać przez internet? Pomoże aplikacja

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny swoje dane możemy udostępnić na trzy sposoby.

Pierwszym z nich jest samospis internetowy (forma obowiązkowa). Wówczas respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła.

Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

Z kolei respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod: wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI) lub wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI).

Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych.

Wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo jest realizowany przez rachmistrza spisowego.

Wywiad bezpośredni przeprowadza rachmistrz spisowy. Rejestruje on odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu.

Więcej informacji znajdziemy na stronie spis.gov.pl.

Narodowy spis powszechny 2021. Na te pytania trzeba być przygotowanym

W pierwszej kolejności zapytani zostaniemy o nasze dane osobowe (nazwisko, imiona, PESEL, płeć i datę urodzenia).

Następnie będziemy musieli podać swój aktualny adres zamieszkania (województwo, miejscowość, nr domu, mieszkania).

Jeśli aktualnie mieszkamy za granicą, a w Polsce przebywamy jedynie tymczasowo, musimy odpowiedzieć m.in. kiedy wyjechaliśmy z kraju i gdzie mieszkaliśmy przed wyjazdem.

Będą także pytania dotyczące naszego obywatelstwa, tego jak długo mieszkamy w danej miejscowości, o stan cywilny, stan zdrowia, zatrudnienie, czy wykształcenie.

Zapytani zostaniemy także czy pod naszym adresem mieszkają inne osoby, a w przypadku, gdy akurat nie będzie ich w domu podajemy rachmistrzowi dane domowników oraz nasze relacje rodzinne z nimi.

Będziemy musieli odpowiedzieć także na pytania odnoście lokum w którym przebywamy, np. kto jest właścicielem mieszkania, jaki jest jego rozkład, czy sposób ogrzewania.

Otrzymamy również pytania dotyczące budynku w którym znajduje się nasze mieszkanie, np. kto jest właścicielem, czy kiedy (w przybliżeniu)został oddany do użytku.

Co istotne, wszystkie dane podawane w spisie muszą dotyczyć stanu na 31 marca br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spis powszechny 2021: Jak się spisać przez internet? Aplikacja online GUS. Kary za odmowę udziału! - Portal i.pl

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto