Ta grupa krwi najbardziej przyciąga kleszcze. Masz ją? Zadbaj o szczególną ochronę skóry, by nie zachorować na boreliozę czy zapalenie mózgu

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Kleszcze przyciąga zupełnie inna grupa krwi niż komary!
Kleszcze przyciąga zupełnie inna grupa krwi niż komary! rbkomar/123RF
Kleszcze to niebezpieczne pasożyty nie tylko ze względu na to, że roznoszą boreliozę i wirusowe zapalenie mózgu, ale też szereg innych patogenów. Przenoszone przez nie choroby należą do najtrudniejszych w leczeniu, dlatego warto robić wszystko, by chronić się przed ugryzieniami. W szczególności powinny robić to osoby z określoną grupą krwi. Co ciekawe, nie jest to ta sama grupa, która przyciąga komary!

Spis treści

Choroby od kleszcza to nie tylko borelioza i KZM

Kleszcze to pasożyty zewnętrzne, które żywiąc się krwią przenoszą patogeny. W naszym klimacie jest to gatunek kleszcza pospolitego – Ixodes ricinus. To głównie on przenosi bakterie boreliozy, inaczej choroby z Lyme (Borrelia burgdorferi) i wirusa KZM, czyli wywołującego kleszczowe zapalenie mózgu, nazywanego w skrócie TBEV.

Są też jednak inne chorobotwórcze drobnoustroje, którymi w Polsce i Europie mogą zarazić nas kleszcze, m.in.:

  • Anaplasma phagocytophilum,
  • Babesia divergens,
  • Babesia microti,
  • Babesia venatorum,
  • Borrelia miyamotoi,
  • Neoehrlichia mikurensis,
  • Rickettsia helvetica,
  • Rickettsia monacensis.

Dlatego tak ważna jest ochrona przed groźnymi pajęczakami. To przede wszystkim osłanianie skóry poprzez odpowiedni ubiór, unikanie miejsc, gdzie jest ich dużo, stosowanie repelentów na kleszcze. Warto także wiedzieć, że kleszcze przyciągają telefony komórkowe czy jasne ubrania, a ponadto jedna z grup krwi.

Zobacz także:

Ta grupa krwi przyciąga kleszcze jak magnes

Grupa krwi danego człowieka jest źródłem określonego zapachu ciała, który jest wyczuwany przez kleszcze. Dlatego pewne osoby są atakowane przez nie częściej i bardziej narażone na infekcję chorobotwórczymi mikrobami. Odkrycie to nie jest nowe, jednak wciąż mówi się o nim zbyt mało, by wiedza ta dotarła do szerszej świadomości w społeczeństwie.

Na podstawie badań przeprowadzonej w Czechach wiemy, że kleszcze przyciąga szczególnie grupa krwi A, natomiast najmniej preferowaną przez nie jest grupa B.

W tym miejscu warto przytoczyć też dane dotyczące innych pasożytów pijących krew. Otóż zbadano, że zwykłe komary preferują osoby o grupie krwi 0, a najmniej atakuję te z grupą B. Nie jest więc tak, że dana osoba bardziej uchroni się przez oboma rodzajami krwiopijców.

Zobacz: Komary gryzą cię częściej niż innych? Może kusić je twój zapach lub strój. To przyciąga komary! Zobacz, co możesz zmienić, aby ich nie wabić

Z badań naukowych wynika ponadto, że grupa krwi B przyciąga też komary z gatunku Aedes albopictus tylko nieco słabiej niż grupa 0, a najmniej robi to grupa A. Są to azjatyckie komary tygrysie, które co prawda nie przenoszą malarii, ale stanowią źródło zakażenia chorobami tropikalnymi, np. żółtą febrę, dengę, gorączkę chikungunya i Zachodniego Nilu. To najbardziej niebezpieczny inwazyjny komar, który należy też do owadów najbardziej zagrażających zdrowiu publicznemu. Zasięg jego występowania wciąż się poszerza w związku ze zmianami klimatu i jego obecność stwierdza się już nawet w krajach europejskich o cieplejszym klimacie.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom nie ma go jednak w Polsce, a jeśli by tak się zdarzyło, nie ma szans na rozmnażanie się. Należy jednak być świadomym zagrożenia, wybierając się chociażby do naszych sąsiadów – widać to na mapie jego występowania, udostępnionej przez ECDC.

Polecamy także:

Jak wykryć chorobę przenoszoną przez kleszcza?

W przypadku niektórych z tych bakterii i pierwotniaków, jak te z rodzaju wywołujących boreliozę i riketsjozy (od nazw gatunków) często rozwijają się lokalne zmiany skórne w miejscy ugryzienia przez pasożyta, a także nadrważliwość skóry i inne niespecyficzne odczyny.

Zobacz też: Jak zrobić badania na boreliozę na NFZ? Jest to możliwe, ale skierowania nie wystawi lekarz rodzinny

Obecnie diagnozuje się możliwość zarażenia nimi głównie na postawie obserwacji objawów (jest to np. rumień wędrujący w przypadku choroby z Lyme) i informacji na temat narażenia na ugryzienia kleszczy. Gdy jest to możliwe, można zbadać też ciało pasożyta, jednak zwykle o ukąszeniach niestety nie wiemy. I chociaż nie każdy okaz jest nosicielem patogenów, zawsze jest to możliwe. Ugryzienie kleszcza przypomina więc rosyjską ruletkę – nie warto ryzykować!

Dowiedz się również na temat:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ta grupa krwi najbardziej przyciąga kleszcze. Masz ją? Zadbaj o szczególną ochronę skóry, by nie zachorować na boreliozę czy zapalenie mózgu - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie