Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To weź ze sobą, idąc do lekarza. Specjalna lista przyjmowanych leków może uratować ci zdrowie, a nawet życie. Wypełnij formularz

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Zażywanie wielu leków naraz powinno odbywać się za wiedza lekarza, który pomoże uniknąć działań niepożądanych terapii.
Zażywanie wielu leków naraz powinno odbywać się za wiedza lekarza, który pomoże uniknąć działań niepożądanych terapii. barabasa/123RF
Podczas wizyty lekarz powinien zapytać o zażywane leki. Nawet jeśli tego nie zrobi, warto przedstawić mu listę stale przyjmowanych środków, a także suplementów diety. Dlaczego? Bo wchodzą one w interakcje i nowo przepisane lekarstwo może z tego powodu zagrażać zdrowi, a nawet życiu. Gotowy formularz do umieszczenia tych niezbędnych informacji przygotowali specjaliści z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Spis treści

Uwaga na interakcje leków!

Przyjmowanie wielu leków przez jednego pacjenta grozi niebezpiecznymi interakcjami ich składników czynnych. Prowadzą one do zmiany działania ich składników aktywnych, nadmiernie je nasilając lub osłabiając, a także wystąpienia działań niepożądanych. Te natomiast mogą być przyczyną nawet bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Podobnie jest z suplementami diety, które również wpływają na działanie medykamentów.

Zobacz: Leki bez recepty – czy wiesz, jak przyjmować je bezpiecznie? Oto najważniejsze zasady

Zjawisko zażywania licznych lekarstw, czyli wielolekowość lub polipragmazja, dotyczy zwłaszcza osób po 65. roku życia. Jak podaje NFZ, aż 1 na 3 seniorów łyka co najmniej 5 różnych leków dziennie. Tymczasem już przy 4 rodzajach ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wynosi 38 procent, przy 7 rodzajach – 82 proc., a gdy leków jest dziesięć lub więcej, są one nieuniknione u wszystkich pacjentów.

Wielolekowość zagraża przede wszystkim powikłaniami ze strony nerek, układu krzepnięcia krwi, zaburzeniami funkcji poznawczych i depresyjnymi, a także nasileniem objawów nietrzymania moczu i częstszymi złamaniami kości. Dlatego w przypadku osób z chorobami współistniejącymi leki powinny być przepisywane ze szczególną uważnością.

Czytaj: Zażywanie więcej niż 3 leków ma związek z rozwojem demencji w ciągu kolejnych 5 lat. Naukowcy zwracają uwagę na problem polipragmazji

Do lekarza z listą leków i suplementów diety

Niestety, wielu pacjentów nie pamięta nazw swoich leków i nie może podać ich lekarzowi, który chce przepisać kolejne. Gotowy spis jest więc rozwiązaniem, które zapewni medykowi niezbędne informacje dotyczące nie tylko stosowanych stale terapii, ale także stanu klinicznego pacjenta.

– Niestety, częstym wyzwaniem w mojej codziennej praktyce klinicznej jest problem niewłaściwego przygotowania pacjentów do wizyty – mówi dr n. med. Paweł Życiński z Katedry I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca PTK. – Bywa, że pacjent zapytany o stale przyjmowane leki jest tym pytaniem zaskoczony. Zestresowany próbuje sobie przypomnieć nazwy preparatów. Bywa, że jak w teleturnieju wybiera „koło ratunkowe” i telefonuje do bliskich. Czy wymienił wszystkie stale przyjmowane preparaty? Nie zawsze jest pewność. To wszystko zajmuje cenny czas, który moglibyśmy poświęcić na dokładniejsze omówienie bieżących dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta.

Właśnie dlatego powstał prosty formularz, który może pomóc w przygotowaniu do wizyty lekarskiej – nie tylko kardiologicznej, ale każdej. Jest dostępny do pobrania w formacie PDF z strony Sekcji Rytmu Serca PTK.

Polecamy także:

Jak wypełnić formularz stale przyjmowanych leków?

Lista stale przyjmowanych leków i suplementów diety to formularz do wypełnienia, w którym należy wpisać nazwy zażywanych preparatów, jak również ich dawki przepisane przez lekarza oraz informacje o ewentualnych alergiach.

Na stronie formularza jest także miejsce na zanotowanie ważnych pytań do lekarza, a także podanie danych kontaktowych do osoby, do której można zwrócić się, gdyby zaistniała taka potrzeba.

Formularz należy wydrukować i wypełnić ręcznie, a następnie zrobić zdjęcie. Na wizytę warto udać się z wersją papierową, a cyfrową mieć zawsze przy sobie. Ten prosty krok pomoże nie tylko lepiej wykorzystać czas spotkania z lekarzem i zadbać o swoje zdrowie, ale także uniknąć poważnych problemów.

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To weź ze sobą, idąc do lekarza. Specjalna lista przyjmowanych leków może uratować ci zdrowie, a nawet życie. Wypełnij formularz - Strona Zdrowia

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto