MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Umarł na zawał, a nawet nie chorował”. Prawidłowe ciśnienie krwi to już nie 140/90. Nowe normy są bardziej rygorystyczne

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
„Taki młody, a umarł na zawał? Przecież nawet nie chorował” – te często spotykane słowa niestety potwierdzają, że wielu Polaków nawet nie wie, że choruje, bo po prostu nie mierzy ciśnienia. Konsekwencją niewykrytych i nieleczonych chorób układu krążenia mogą być właśnie zawały i udary. Prawidłowe ciśnienie krwi należy sprawdzać według nowych norm. Do tej pory zalecaną wartością było 140/90 mmHg, a wyższa wskazywała na nadciśnienie tętnicze. Teraz normy są zaostrzone, przez co diagnozę o nadciśnieniu otrzyma więcej osób. Takie są teraz wytyczne odnośnie ciśnienia tętniczego krwi według wieku.

Spis treści

Prawidłowe ciśnienie krwi – normy po zmianach

Lekarz mierzy ciśnienie krwi pacjentce
Nie wiesz jakie masz ciśnienie krwi? W takim razie możesz nie wiedzieć, że chorujesz na nadciśnienie tętnicze. kuprevich/123rf.com

Prawidłowe ciśnienie krwi to według wcześniej obowiązujących zaleceń wartość 140/90 mmHg dla wszystkich osób dorosłych powyżej 18. roku życia, a wyższe odczyty wskazywały na nadciśnienie tętnicze. Jednak eksperci z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego postanowili zaostrzyć dotychczasowe normy ciśnienia tętniczego i przedstawili nowe wytyczne z podziałem na kategorie wiekowe. Wśród nich tylko u osób powyżej 80. roku życia dopuszczalna jest obecna wartość, czyli ciśnienie wynoszące 140/90 mmHg. W związku z tymi zmianami liczba osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem znacznie wzrośnie.

Sprawdź: Przełomowe zmiany w refundacji leków na nadciśnienie. Od 1 lipca 2023 r. zwiększy się dostęp do skutecznej terapii skojarzonej

Nowe normy prawidłowego ciśnienia tętniczego:

  • 120-129/70-79 mmHg – dla osób do 65. roku życia,
  • 130-139/70-79 mmHg – dla osób powyżej 65. roku życia,
  • 130-149/70-79 mmHg – dla osób powyżej 80. roku życia.

Na nadciśnienie tętnicze choruje już 12 milionów Polaków

Zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze krwi ma ok. 12 mln Polaków, czyli mniej więcej co trzeci dorosły. To dane z końca września 2022 r., które podano z okazji inauguracji XIX edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla serca”.

Zobacz także: Masz wysokie tętno? Przyczyną może być poważna choroba. Sprawdź, jaki powinien być prawidłowy puls. Jak zmierzyć i obniżyć za wysokie tętno?

Celem kampanii, w tym roku w całości poświęconej nadciśnieniu tętniczemu, jest podnoszenie świadomości społecznej Polaków w zakresie czynników ryzyka chorób układu ser­cowo-naczyniowego i zagrożeń z nimi związanych. Patronat nad kampanią sprawuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

– Późne rozpoznanie nadciśnienia prowadzi do niekorzystnych zmian w sercu, mózgu, a także naczyniach krwionośnych i nerkach – przestrzega prof. Aleksander Prejbisz, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Polecamy także:

Konsekwencje nierozpoznanego nadciśnienia mogą być tragiczne

Wiele osób nie mierzy ciśnienia krwi i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na nadciśnienie tętnicze. Choroba może się bowiem rozwijać przez długi czas bezobjawowo lub dawać niespecyficzne objawy, które często są ignorowane. Symptomy takie jak ból głowy, nadpobudliwość, bezsenność, kołatanie serca czy zaczerwienienie twarzy mogą pojawiać się od czasu do czasu i nie wzbudzać żadnego niepokoju.

Czytaj także: Masz wysokie ciśnienie? Możesz mieć demencję w przyszłości. Prawidłowe ciśnienie krwi chroni przed rozwojem chorób degeneracyjnych mózgu

Niestety, nierozpoznane i niekontrolowane nadciśnienie może doprowadzić nawet do zawału serca lub udaru i nagłej śmierci. Eksperci ostrzegają, że udar mózgu, zawał serca lub zaburzenia erekcji u mężczyzn mogą być pierwszym widocznym objawem nadciśnienia.

– Dlatego decydujące znaczenie ma wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego i szybkie rozpoczęcie leczenia – podkreśla prof. Prejbisz z PTNT.

Sprawdź również: Jak mierzyć ciśnienie krwi? Unikaj tych błędów. Mogą sfałszować wynik. Zobacz, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi

Aby wykryć nadciśnienie, wystarczy wykonać pomiar ciśnienia za pomocą domowego ciśnieniomierza lub udać się do apteki czy przychodni, gdzie dokona go personel medyczny. Osoby odczuwające dolegliwości takie jak zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, mroczki przed oczami podczas schylania powinny kontrolować swoje ciśnienie codziennie i zapisywać wyniki w zeszycie, a w przypadku zauważenia niepokojących odchyleń od normy przedstawić je lekarzowi.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Umarł na zawał, a nawet nie chorował”. Prawidłowe ciśnienie krwi to już nie 140/90. Nowe normy są bardziej rygorystyczne - Strona Zdrowia

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto