MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyższe stawki minimalne i większe podwyżki dla jednej grupy nauczycieli? Dziś kolejne spotkanie związków zawodowych z MEN

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 7 lat
Nauczyciele w 2024 roku otrzymają 30- i 33-procentowe podwyżki. To już pewne, bo ustawa budżetowa została podpisana przez prezydenta. We czwartek, 8 lutego o godz. 10.00 rozpoczęło się kolejne spotkanie MEN ze związkami zawodowymi. Wśród pomysłów ze strony związkowej znalazły się m.in. podniesienie pensji nauczycielom mianowanym oraz realny wzrost wynagrodzenia minimalnego o 1500 zł.

Spis treści

Spotkanie MEN i związków zawodowych 8 lutego

Pierwsze spotkanie uzgodnieniowe kierownictwa resortu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych odbyło się we czwartek 1 lutego, kolejne zostało zaplanowane również na czwartek – 8 lutego. Rozpoczęło się ono o godz. 10.00. Trwają rozmowy na temat rozporządzenia ws. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.

W spotkaniu stronę rządową reprezentują minister edukacji Barbara Nowacka i wiceministrowie: Katarzyna Lubnauer i Paulina Piechna-Więckiewicz.

pusty portfel
Dowiedz się, jakie pomysły na podwyżki dla nauczycieli mają związki zawodowe 123 RF/ zdjęcie seryjne

– Chcemy także zaapelować do pani minister oto, żeby – mając na uwadze wszystkie perturbacje związane z ustawą około budżetową i samym budżetem – by dołożyła wszelkich starań, aby wspólnie z samorządami te wypłaty zostały zrealizowane w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – powiedział dziennikarzom przez wejściem na spotkanie prezes ZNP.

Po spotkaniu w galerii zamieścimy najważniejsze informacje na temat ustaleń między związkami zawodowymi a MEN:

Jak podkreślił Waldemar Jakubowski, przewodniczący oświatowej „Solidarności” „rozumiemy, że kwestie budżetowe są zamknięte, niemniej jednak nie oznacza to, że nie możemy rozmawiać o płacach nauczycielskich i planować dalszego ich wzrostu, który uważamy za konieczny w związku z sytuacją, jaką mamy na rynku pracy”.

Propozycja płacowa pokazuje, jak niewielkie są obecnie zarobki nauczycieli, skoro nawet 33-procentowy i 30-procentowy wzrost płac nie zapewnia podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1500 zł. Podwyżka nie zapobiegła także dalszemu spłaszczeniu wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Dlatego podczas […] negocjacji przedstawiciele ZNP zaproponowali zmiany związane ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego oraz zmniejszeniem spłaszczenia wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego – czytamy z kolei w komunikacie opublikowanym przez ZNP po spotkaniu, które odbyło się 1 lutego.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

Jak wynika z rozmów przeprowadzonych na łamach Portalu Samorządowego, jednym z postulatów ZNP, jaki zostanie przedstawiony na czwartkowym spotkaniu, jest zwiększenie pensji nauczyciela mianowanego, dzięki czemu awans dawałby takiemu nauczycielowi odczuwalny wzrost wynagrodzenia. Z kolei przedstawiciel oświatowej „Solidarności” chcą, by inaczej zostały rozdysponowane finanse na oświatę – dzięki czemu można by było zapewnić nauczycielom wzrost wynagrodzenia minimalnego o 1500 zł.

Nauczyciele mianowani zyskają więcej? Jest pomysł ZNP

Przypomnijmy, że wynagrodzenia nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrosną o 30 procent, a pensje nauczycieli początkujących o 33 procent. W związku z tym zmniejsza się różnica między zarobkami nauczycieli początkujących i mianowany – wynosi ona 149 zł. ZNP mówi więc o spłaszczeniu wynagrodzeń i szuka rozwiązania tego problemu.

– Chcemy o 80-90 zł podnieść wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela mianowanego, tak aby nie wynosiło ono tylko 149 zł więcej niż wynagrodzenie nauczyciela początkującego, ale na przykład 250 zł. Bo to jest także istotne z punktu widzenia tego, kto będzie chciał do tego zawodu wejść we wrześniu tego roku. Po to, żeby on wiedział, że wchodzi, mając jakąś perspektywę. Mówię o perspektywie nie tyle roku 2024, ile lat kolejnych – mówił prezes ZNP, Sławomir Broniarz w rozmowie z Portalem Samorządowym.

Dodał również, że takie rozwiązanie mogłoby zwiększyć motywację nauczycieli do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i finansowych.

Zmiany w minimalnych stawkach wynagrodzeń nauczycieli?

Zgodnie z opublikowanym 19 stycznia rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego pensje nauczycieli (posiadających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym) przedstawiają się następująco:

  • nauczyciel początkujący: 4908 zł,
  • nauczyciel mianowany: 5057 zł,
  • nauczyciel dyplomowany: 5915 zł.

Sporo osób zwracało uwagę na to, że realne podwyżki wynagrodzenia zasadniczego nie wyniosą 1500 zł. Jak wynika z naszych wyliczeń, jest to wzrost o 1218 zł (nauczyciel początkujący), 1167 zł (nauczyciel mianowany), 1365 zł (nauczyciel dyplomowany). Wszystkie kwoty są kwotami brutto.

W związku z tym oświatowa „Solidarność” postuluje, by „podnieść stawki minimalne kosztem dodatków, które […] zostały przez MEN przeszacowane”.

– Naszym zdaniem – tak podejrzewamy – niektóre składniki tego średniego wynagrodzenia zostały przeszacowane. A zatem jest możliwość podniesienia wynagrodzenia minimalnego, kosztem właśnie tego przeszacowania. Jeśli uda nam się to wykazać, to minimalne wynagrodzenie nauczycieli rzeczywiście mogłoby wzrosnąć o te 1500 zł, co zbliżyłoby nauczycieli do postulowanej przez nas podwyżki o dodatkowe 12 proc., których brakuje do zrekompensowania skumulowanej inflacji z ostatnich lat. Liczymy, że w prognozach MEN uda się znaleźć te 6-7 proc. – mówił Waldemar Jakubowski.

Dodał także, że szansy na „przesunięcie” funduszy można dopatrywać się w godzinach doraźnych zastępstw.

– Jeśli chodzi o godziny nadliczbowe, to można je szacować z dużym prawdopodobieństwem, ale doraźne zastępstwa to jest problem, ponieważ one wynikają z jakichś wypadków losowych czy też mają związek z organizacją pracy, co generalnie trudno jest przewidzieć. A szacunek MEN jest taki, że tych godzin nadliczbowych mamy mieć w tym roku ponad 2 mln zł – podkreślił przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.

Dalsze ustalenia MEN i związków zawodowych. Nie tylko pensje nauczycieli

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez związki zawodowe, szefowa MEN była otwarta na rozmowy dotyczące systemu wynagradzania nauczycieli. Tu kluczową rolę może odegrać powiązanie pensji nauczyciela z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju, a więc regulacje zawarte w obywatelskim projekcie, który w styczniu 2024 został „odmrożony” przez Sejm.

Ponadto – jak wynika z informacji przekazanych przez ZNP – mają zostać powołane cztery grupy robocze, w których prowadzone będą prace nad propozycjami nowych rozwiązań prawnych. Mają to być grupy do spraw:

Źródło: Portal Samorządowy, PAP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższe stawki minimalne i większe podwyżki dla jednej grupy nauczycieli? Dziś kolejne spotkanie związków zawodowych z MEN - Strefa Edukacji

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto