MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyższe stypendia dla najlepszych uczniów od nowego roku szkolnego. Ile wyniesie stypendium za wyniki w nauce w 2023 roku? Wymagania, terminy

Barbara Wesoła
Uczniowie mogą starać się o różne stypendia. Od nowego roku szkolnego wyższe będzie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wnioski trzeba było złożyć w czerwcu! Kiedy wypłaty?
Uczniowie mogą starać się o różne stypendia. Od nowego roku szkolnego wyższe będzie Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wnioski trzeba było złożyć w czerwcu! Kiedy wypłaty? 123rf.com
Stypendium Prezesa rady Ministrów dla uczniów, którzy osiągają wybitne wyniki w nauce, zostało zwiększone pierwszy raz od czterech lat. Waloryzacja wynosi 60 proc. dotychczasowej stawki. Na ile mogą liczyć zdolni uczniowie od nowego roku szkolnego? Jak i kiedy starać się o przyznanie stypendium? Przedstawiamy szczegóły i przypominamy o pozostałych stypendiach, o które mogą się starać uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Spis treści

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla uczniów. Najważniejsze informacje

Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest dedykowane uczniom szkół ponadodstawowych, które umożliwiają przystąpienie do matury, za wybitne osiągnięcia w nauce. Przyznawane jest raz w roku i wypłacane w dwóch ratach.

Stypendium może uzyskać uczeń, który otrzymał promocję do następnej klasy z wyróżnieniem, a także:

 • miał najwyższą w swojej szkole średnią ocen,
 • lub wykazał szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy (jednocześnie zdobywając w pozostałych dziedzinach wiedzy co najmniej dobre wyniki).

Ile wynosi stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne wyniki w nauce 2023? Nowa stawka

Od kilku już lat Stypendium Prezesa Rady Ministrów wynosiło 300 zł miesięcznie. Ostatnia podwyżka miała miejsce w 2019 roku. Wartość pieniądza zmalała ze względu na galopującą inflację, co skłoniło rząd do waloryzacji stypendium o 60 proc.

Od nowego roku szkolnego 2023/2024 uczniowie będą otrzymywali stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie. Stawka będzie wypłacana od września 2023, a to oznacza, że obejmie uczniów, którzy uzyskają uprawnienia do stypendium za mijający właśnie rok szkolny.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wniosek, terminy, zasady

Wniosek o stypendium Prezesa Rady Ministrów składa w kuratorium dyrektor szkoły. Natomiast wcześniej wniosek sporządza samorząd uczniowski lub komisja, w skład której wchodzi od 3 do 5 uczniów wybranych przez ogół uczniów danej szkoły.

Wniosek musi być przedstawiony radzie szkoły lub radzie pedagogicznej do dnia 24 czerwca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym ma być przyznane stypendium. Powinien zawierać:

 • imię i nazwisko kandydata do stypendium;
 • informację o spełnianiu przez kandydata do stypendium warunków uzasadniających przyznanie stypendium;
 • potwierdzenie przez radę, że kandydat jest uprawniony do stypendium.

Te terminy są ważne, kiedy uczeń stara się o stypendium:

 • sporządzenie i przedstawieni wnioski radzie do 24 czerwca,
 • złożenie zatwierdzonego wniosku przez dyrektora szkoły do kuratora oświaty do 10 lipca (roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym ma być przyznane stypendium),
 • sprawdzenie wniosków przez kuratora oświaty i przedstawienie ich Prezesowi Rady Ministrów do 31 lipca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym ma być przyznane stypendium.

Co ważne, w danym roku szkolnym stypendium Prezesa rady Ministrów może otrzymać tylko dwóch uczniów danej szkoły.

Kiedy jest wypłacane Stypendium Prezesa Rady Ministrów?

Stypendium od września 2023 będzie wynosiło 500 zł miesięcznie i jest wypłacane w dwóch ratach:

 • do 30 listopada danego roku szkolnego – za okres od września do grudnia,
 • do 30 kwietnia danego roku szkolnego – za okres od stycznia do czerwca.

Pozostałe stypendia szkolne dla uczniów

Oprócz stypendium Prezesa Rady Ministrów, które dotyczy uczniów szkół ponadpodstawowych, w zależności od sytuacji uczniowie polskich szkół mogą się starać o inne stypendia, m.in. socjalne lub za osiągnięcia sportowe. Są to głównie:

 • stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia edukacyjne – przyznawane jednorazowo, stawka 3000 zł;
 • stypendium socjalne (tzw. szkolne) – wynosiło w roku szkolnym 2022/2023 od 99,20 zł do 248 zł miesięcznie;
 • stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (dla uczniów szkół artystycznych);
 • stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe – przyznawane raz na semestr w kwocie min. 248 zł (stawkę ustala dyrektor szkoły).
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższe stypendia dla najlepszych uczniów od nowego roku szkolnego. Ile wyniesie stypendium za wyniki w nauce w 2023 roku? Wymagania, terminy - Strefa Edukacji

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto