Zawodowiec Roku 2022. Wręczono nagrody dla najlepszych nauczycieli branżowych w Polsce

Materiał informacyjny FRSE
Zakończyła się pierwsza edycja konkursu „Zawodowiec Roku 2022”, organizowanego z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki, a realizowanego w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz KGHM Polska Miedź. Podczas uroczystej gali nagrodzono 118 nauczycieli kształcenia zawodowego, reprezentujących łącznie aż 62 dziedziny.

We wtorek 14 marca 2023 roku, w Sali Kolumnowej w warszawskim Hotelu Bellotto, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w pierwszej edycji plebiscytu „Zawodowiec Roku 2022”. Konkurs organizowany był wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Fundację Rozwoju Systemu Edukacji oraz KGHM Polska Miedź.

Celem przedsięwzięcia było wyłonienie i nagrodzenie najbardziej zaangażowanych nauczycieli ze szkół branżowych oraz centrów kształcenia zawodowego w Polsce.

W uroczystości, oprócz laureatów prestiżowego konkursu udział wzięli m.in. Marzena Machałek - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Tomasz Zdzikot - Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz dr hab. Paweł Poszytek - Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Galę poprowadził Marek Zając.

Zawodowiec Roku 2022. Zakończyła się pierwsza edycja konkursu

Organizatorzy konkursu podkreślali, że tytuł „Zawodowca Roku” należy się przede wszystkim tym dydaktykom, którzy z pasją i zaangażowaniem edukują przyszłą kadrę kompetentnych pracowników branżowych, a równocześnie są wzorem do naśladowania dla innych nauczycieli.

- Uważamy, jako twórcy konkursu, że bardzo ważnym jest, aby podnosić prestiż kształcenia branżowego i technicznego. Doszliśmy także do wniosku, że należy uszanować nauczycieli, którzy przygotowują młodych ludzi do późniejszych ról zawodowych. Są oni często niedoceniani, a trzeba się o nich troszczyć i okazywać, że są ważni. Warto podkreślać, że szkoły zawodowe nie są dziś szkołami gorszego wyboru, a uczenie się zawodu nie jest wstydem – mówi Marzena Machałek - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Zawodowiec Roku 2022. Wręczono nagrody dla najlepszych nauczycieli branżowych w Polsce

O tym, jak ważne w dzisiejszych czasach jest promowanie kształcenia zawodowego, mówił także dr hab. Paweł Poszytek - Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

- Wspieranie zawodowców, nie tylko nauczycieli, ale również młodych ludzi, jest warunkiem sine-qua-non rozwoju gospodarczego kraju. Jeśli chcemy mówić o innowacyjnej gospodarce, to musimy zacząć od edukacji. Gdzie tego typu tematyka, tam jesteśmy my, czyli Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.

Zawodowiec Roku 2022. Wręczono nagrody dla najlepszych nauczycieli branżowych w Polsce

Nabór wniosków w konkursie zakończył się 31 grudnia 2022 roku. Okazało się, że plebiscyt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie zgłoszono bowiem aż 537 nauczycieli kształcenia zawodowego w 62 dziedzinach. Komisja konkursowa po burzliwych obradach wyłoniła 118 nominowanych uczestników w 52 dziedzinach. Zasiedli w niej przedstawiciele MEiN, KGHM i FRSE.

- Z naszej perspektywy jest to wydarzenie o walorze niezwykle praktycznym. KGHM to jeden z największych polskich pracodawców branżowych, który potrzebuje pracowników o specjalistycznej wiedzy, o konkretnych kwalifikacjach. Dlatego też wspieramy działania Ministerstwa Edukacji i Nauki na szeroką, ogólnopolską skalę i w przyszłości będziemy również angażowali się w tego typu przedsięwzięciatłumaczy Tomasz Zdzikot - Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Zawodowiec Roku 2022. Wręczono nagrody dla najlepszych nauczycieli branżowych w Polsce

Nagrodzono najlepszych nauczycieli branżowych

Komisja konkursowa brała pod uwagę pięć następujących kryteriów:
• Działania na rzecz promocji kształcenia zawodowego
• Wprowadzanie autorskich rozwiązań dydaktycznych i metodycznych, w tym innowacje pedagogiczne, TI i metody aktywizujące w obszarze kształcenia zawodowego
• Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym w szczególności z pracodawcami
• Wspieranie zainteresowań zawodowych uczniów, w tym praca z uczniem zdolnym
• Udział w doskonaleniu zawodowym

Członkowie komisji zdecydowali, że aby uzyskać nominację do tytułu „Zawodowiec Roku 2022”, uczestnik konkursu musiał otrzymać minimum 13 pkt. na możliwych 15 pkt., podczas oceny merytorycznej. W przypadku wyróżnień, aby uzyskać nominację należało osiągnąć minimum 11 pkt. w ocenie merytorycznej.

Zawodowiec Roku 2022. Wręczono nagrody dla najlepszych nauczycieli branżowych w Polsce

Wśród 118 nagrodzonych osób, znaleźli się nauczyciele z 24 branży. Były to:

- Branża budowlana
- Branża ceramiczno – szklarska
- Branża chemiczna
- Branża drzewno – meblarska
- Branża leśna
- Branża ogrodnicza
- Branża rolno – hodowlana
- Branża spożywcza
- Branża hotelarsko – gastronomiczno – turystyczna
- Branża przemysłu mody
- Branża fryzjersko – kosmetyczna
- Branża opieki zdrowotnej
- Branża ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia
- Branża elektroenergetyczna
- Branża elektroniczno-mechatroniczna
- Branża teleinformatyczna
- Branża mechaniczna
- Branża motoryzacyjna
- Branża spedycyjno-logistyczna
- Branża transportowa
- Branża ekonomiczno-administracyjna
- Branża handlowa
- Branża poligraficzna
- Branża audiowizualna

- Czuję się bardzo wyróżniona, jest to dla mnie ogromny sukces – móc stanąć na jednej scenie z najlepszymi nauczycielami w Polsce. Chciałam podziękować młodzieży, bo bez niej, nie byłoby mojego sukcesu – komentuje wyróżnienie w kategorii „Hotelarstwo” Justyna Piechnik.

- Ta nagroda to dla mnie najbardziej znaczące wyróżnienie w karierze. Jesteśmy w takim punkcie historycznym, że aby nasz kraj rozwijał się jak najprężniej, musimy posiadać odpowiednich fachowców. Ten konkurs właśnie tego dotyczy. Do tej pory o szkolnictwie zawodowym i technikach nie mówiliśmy nic, a w mediach słyszeliśmy tylko o liceach. Kiedy zobaczyłem wszystkich nagrodzonych nauczycieli byłem przekonany, że jest to dla nich najszczęśliwszy dzień - mówi z kolei Marek Braun, zdobywca tytułu „Zawodowiec Roku 2022” w kategorii „Informatyka i programowanie”.

Zawodowiec Roku 2022. Wręczono nagrody dla najlepszych nauczycieli branżowych w Polsce

Wyjątkową galę swoim występem uwiecznił Tomasz Dolski - 27-letni skrzypek, kompozytor, pedagog, zdobywca wielu prestiżowych nagród, w tym między innymi III miejsca w I edycji programu talent show Telewizji Polsat „Must be the Music - Tylko Muzyka”.

Po nagrodzeniu laureatów, prowadzący galę zaprosił wszystkich na zawody Euroskills 2023, które odbędą się w Gdańsku w dniach 5-9 września. Będzie to już ósma edycja największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zawodowiec Roku 2022. Wręczono nagrody dla najlepszych nauczycieli branżowych w Polsce - Express Bydgoski

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie