Zioła na wysoki cholesterol, miażdżycę i pomagające po zawale. Te roślinne napary warto pić, aby naturalnie wspomóc pracę serca

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Przy wysokim stężeniu cholesterolu we krwi warto zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w kwasy omega-3 np. siemię lniane. Podpowiadamy, jakie zioła i rośliny obniżają cholesterol frakcji LDL we krwi.
Przy wysokim stężeniu cholesterolu we krwi warto zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w kwasy omega-3 np. siemię lniane. Podpowiadamy, jakie zioła i rośliny obniżają cholesterol frakcji LDL we krwi. fot. Getty Images
Jak obniżyć cholesterol? Przed tym pytaniem stają codziennie miliony ludzi na świecie. Nie należy lekceważyć tego problemu, bo znacznie zwiększa on ryzyko rozwoju miażdżycy, a tym samym chorób sercowo-krążeniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Z odpowiedzią przychodzi natura, która oferuje liczne zioła, pomagające przywrócić poziom cholesterolu do normy. Dlatego oprócz zdrowej diety i aktywności fizyczna, warto sięgnąć po herbatki z roślin leczniczych, które w łagodny sposób poprawiają lipidogram krwi. Dowiedz się więcej o ziołach na cholesterol, miażdżycę czy pomagające po zawale serca. Sprawdź, które napary wybrać.

Spis treści

Zioła na wysoki cholesterol. Co pić przy miażdżycy?

Jak w naturalny sposób obniżyć stężenie cholesterolu we krwi? Te napary zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy. Sprawdź, czy posiadasz te rośliny w domowej apteczce.

Objawy i skutki zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi

Cholesterol to bardzo ważny związek, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w produkcji hormonów płciowych, a także wchodzi w skład błon komórkowych oraz osłonek mielinowych, które chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Dodatkowo cholesterol stanowi składnik żółci, dzięki czemu wspiera proces trawienia tłuszczów.

Rozróżniamy dwa rodzaje cholesterolu: HDL, czyli „dobry” oraz LDL – „zły”. Niebezpieczeństwo stwarza sytuacja, gdy stężenie frakcji LDL wzrasta i przez długi czas utrzymuje się powyżej 115 mg/dl.

Jakie są objawy zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi? Wśród najczęstszych dolegliwości można wymienić:

  • utrudnione gojenie się ran, szczególnie na nogach,
  • obrzęki stóp, początkowo tylko wieczorem, a z czasem niezależnie od pory dnia,
  • nocne skurcze łydek i stóp,
  • zmiana zabarwienia skóry na ciemniejszą,
  • oziębienie skóry stóp,
  • ból w klatce piersiowej, spowodowany zwężeniem tętnic,
  • zapalenie oraz ból ścięgna Achillesa,
  • pojawienie się rąbka starczego rogówki, czyli białej obwódki wokół tęczówki,
  • pojawienie się żółtaków cholesterolowych, czyli żółtych grudek na powiekach, łokciach oraz w okolicy ścięgna Achillesa.

Dowiedz się więcej: Objawy wysokiego cholesterolu zobaczysz w oczach, to m.in. mroczki, grudki i niewyraźne widzenie

Niestety, przedłużające się zbyt wysokie stężenie cholesterolu w organizmie może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, w tym:

  • miażdżycy,
  • zawału serca,
  • udaru mózgu,
  • a także zatoru płucnego.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zioła na wysoki cholesterol, miażdżycę i pomagające po zawale. Te roślinne napary warto pić, aby naturalnie wspomóc pracę serca - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie