Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na te miejsca UNESCO można patrzeć bez końca. Sprawdź, które z nich szczególnie przykuwają wzrok turystów

Redakcja
Lista miejsc wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO to zbiór klejnotów kultury, historii i przyrody, które zachwycają i inspirują. Spośród ponad tysiąca miejsc uwzględnionych na tej prestiżowej liście, niektóre wybijają się swoją niezwykłą urodą. Firma badawcza Explore Worldwide, przy użyciu eye-trackingowego eksperymentu, postanowiła zbadać, które z tych miejsc przyciągają uwagę turystów na najdłużej.
Lista miejsc wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO to zbiór klejnotów kultury, historii i przyrody, które zachwycają i inspirują. Spośród ponad tysiąca miejsc uwzględnionych na tej prestiżowej liście, niektóre wybijają się swoją niezwykłą urodą. Firma badawcza Explore Worldwide, przy użyciu eye-trackingowego eksperymentu, postanowiła zbadać, które z tych miejsc przyciągają uwagę turystów na najdłużej. Agustin Diaz Gargiulo/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Lista światowego dziedzictwa UNESCO to zbiór niesamowitych miejsc na całym świecie, które zachwycają swoją kulturą, historią i przede wszystkim niezwykłym pięknem. Wielu turystów poszukuje tych wyjątkowych miejsc, które przykuwają uwagę na dłużej. Okazuje się, że nie zawsze są to te najbardziej znane zabytki. Według badania eye-trackingowego przeprowadzonego przez firmę Explore Worldwide, niektóre z tych miejsc przyciągają uwagę turystów znacznie bardziej, niż mogłoby się wydawać.

Spis treści

Zwiedzający mogą patrzeć na te miejsca bez końca

Lista miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO to zbiór skarbów kultury i natury, które zachwycają swoim pięknem i historią. Jednakże, które z tych miejsc przyciągają naszą uwagę najdłużej? Firma Explore Worldwide przeprowadziła badanie eye-trackingowe, aby odpowiedzieć na to pytanie i odkryła, że nie zawsze są to te najbardziej znane atrakcje.

Widok na morze i góry w okolicach Rio de Janeiro
Lista miejsc wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO to zbiór klejnotów kultury, historii i przyrody, które zachwycają i inspirują. Spośród ponad tysiąca miejsc uwzględnionych na tej prestiżowej liście, niektóre wybijają się swoją niezwykłą urodą. Firma badawcza Explore Worldwide, przy użyciu eye-trackingowego eksperymentu, postanowiła zbadać, które z tych miejsc przyciągają uwagę turystów na najdłużej. Agustin Diaz Gargiulo/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Badanie to wykorzystuje technologię śledzenia wzroku, która mierzy czas, jaki ludzie spędzają na przyglądaniu się danym miejscom. Uczestnicy badania mieli za zadanie obejrzeć serię zdjęć obiektów UNESCO, a system zapisywał, które z tych miejsc przykuwały ich uwagę na najdłużej. Przez analizę liczby fiksacji (czyli skupień spojrzenia w jednym punkcie) oraz czasu trwania fiksacji otrzymano ciekawe wyniki.

Nowoczesne badanie śledzenia wzroku wyłoniło najpiękniejsze zabytki z listy UNESCO

Najbardziej nieoczekiwanym liderem rankingu okazał się Akwedukt i kanał Pontcysyllte w Walii. Zdjęcie tego niezwykłego inżynieryjnego osiągnięcia przyciągało uwagę uczestników badania średnio przez 0,31 sekundy przy łącznej liczbie 180 fiksacji. To potwierdza, że to nie tylko popularne atrakcje przyciągają spojrzenia, ale także nieoczekiwane i mniej znane miejsca.

Na drugim miejscu znalazły się kanadyjskie parki Gór Skalistych z liczbą 159 fiksacji i czasem trwania 0,31 sekundy. To magiczne miejsce obejmuje cztery parki narodowe: Banff, Jasper, Kootenay i Yoho, oferując turystom możliwość bliskiego kontaktu z dziką przyrodą i spektakularnymi widokami.

Akwedukt i kanał Pontcysyllte (Walia) - 180 fiksacji, 0,31 sTo wyjątkowe arcydzieło inżynierii lądowej, które przyciąga uwagę. W badaniu uczestnicy poświęcali
Akwedukt i kanał Pontcysyllte (Walia) - 180 fiksacji, 0,31 s

To wyjątkowe arcydzieło inżynierii lądowej, które przyciąga uwagę. W badaniu uczestnicy poświęcali temu miejscu uwagę średnio przez 0,31 sekundy przy łącznej liczbie 180 fiksacji.

CC BY 2.0Mike Prince/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Trzecie miejsce przypadło pejzażowi Rio de Janeiro, zwłaszcza krajobrazom między górami a morzem. To połączenie przyrody i miejskiego życia z ikoniczną statuą Chrystusa Odkupiciela, która dominuje nad miastem. Miejsce to przyciąga uwagę ze średnim czasem 0,31 sekundy i liczbą 179 fiksacji.

Na podium znalazły się również Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji oraz Park Maloti-Drakensberg w Republice Południowej Afryki. Oba miejsca zdobyły 126 fiksacji i miały czas trwania fiksacji wynoszący 0,3 sekundy.

Pozostałe miejsca w rankingu obejmują różnorodne zakątki świata, takie jak wyspa Mozambiku czy starożytne miasto Sigiriya w Sri Lance. Pełen ranking znajdziesz miejsc, które przykuły wzrok turystów na dłużej, znajdziesz w galerii zdjęć poniżej:

To badanie pokazuje, że choć najbardziej znane miejsca UNESCO przyciągają turystów z całego świata, to nie zawsze są one tymi, które wizualnie utrzymują naszą uwagę najdłużej. Często to mniej znane skarby kultury i natury oferują najwięcej wrażeń wizualnych i są wartymi odwiedzenia. Każde miejsce wpisane na listę UNESCO ma swoją unikalną historię do opowiedzenia i piękno do pokazania, co sprawia, że podróżowanie w poszukiwaniu tych skarbów jest niezwykle satysfakcjonujące.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na te miejsca UNESCO można patrzeć bez końca. Sprawdź, które z nich szczególnie przykuwają wzrok turystów - Strona Podróży

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto