Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Popularne tężnie w polskich uzdrowiskach – najpopularniejsze lokalizacje wśród kuracjuszy. Inhalacje i ich właściwości zdrowotne

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Niektóre miejscowości w kraju skrywają bogactwo leczniczych zasobów naturalnych – jednym z nich jest solanka, bez której nie mogłyby istnieć tężnie w polskich uzdrowiskach. Poznajcie najpopularniejsze wśród kuracjuszy lokalizacje, w których znajdziecie tężnie solankowe. Czym tak naprawdę są tężnie i jakie są ich właściwości zdrowotne?

Najpopularniejsze tężnie w polskich uzdrowiskach

Tężnia solankowa w jednym z polskich uzdrowisk
Inhalacje aerozolem solankowym przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Gdzie znaleźć najpopularniejsze i największe tężnie w naszym kraju? 123RF.com / senatorek / Zdjęcie ilustracyjne

Ze względu na swoje właściwości i malownicze otoczenie, w którym często wznoszone są tężnie, konstrukcje te cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających polskie miasta turystów. Najbardziej znany zespół tężni solankowych mieści się w Ciechocinku, jednak to nie jedyne miejsce, w którym zlokalizowane są popularne obiekty tego typu. Gdzie jeszcze je znajdziemy? W naszym zestawieniu znajdziecie informacje o tężniach w:

  • Gołdapi,
  • Konstancinie-Jeziornie,
  • Inowrocławiu
  • i kilku innych lokalizacjach.

Działanie tężni jest uzależnione od warunków atmosferycznych – zimą, kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera, raczej nie dane nam będzie skorzystać z leczniczych właściwości aerozolu. Nie oznacza to jednak, że nie warto wybierać się w okolice tężni – konstrukcje często wykończone są umieszczonym nad ziemią tarasami widokowymi, z których rozpościera się urokliwe panoramy uzdrowisk.

Tężnia solankowa – co to takiego?

Mianem tężni solankowej określa się drewnianą konstrukcję z gałęziami tarniny, której zadaniem jest zwiększenie stężenia soli w solance, czyli wodzie mineralnej zawierającej dużo rozpuszczonych składników mineralnych (ich większą część stanowią jony chlorkowe, wapniowe i sodowe). Proces polega na częściowym odparowaniu cieczy, a powstały aerozol o wielu pozytywnych właściwościach zdrowotnych jest wdychany przez osoby znajdujące się w pobliżu. Tężnie spotkać można przede wszystkim w miejscowościach uzdrowiskowych, jednak coraz powszechniejsza staje się praktyka umieszczania ich także w innych lokalizacjach na terenie kraju (np. w parkach czy obok szpitali).

Właściwości zdrowotne inhalacji solankowych

Jak powszechnie wiadomo, wody mineralne zawierają wiele elementów o dużym potencjale prozdrowotnym – nie bez powodu w miejscu ich występowania często powstają sanatoria, w których kuracjusze dbają o swoje zdrowie. Jakie korzyści niosą za sobą solankowe inhalacje? Pomagają one w leczeniu m.in.:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto