MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2024 w Błoniu - pogoda. Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Wideo
od 16 lat
Jaka pogoda na Wielkanoc 2024 jest przewidywana przez meteorologów w Błoniu? Sprawdź pogodę, by warunki atmosferyczne Cię nie zaskoczyły w święto. Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego? Zobacz, czy pamiętasz o wszystkich produktach, które powinny się znaleźć w wielkanocnym koszyczku. Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym? Wyjaśniamy oraz przedstawiamy fakty i ciekawostki na temat Wielkanocy.

Spis treści

Pogoda na Wielkanoc 2024: Błonie

Meteorolodzy nie przewidują opadów.

ZOBACZ KONIECZNIE

Ułatw sobie kuchenne wyzwania

Materiały promocyjne partnera

Kiedy święta wielkanocne 2024?

Wielkanoc w tym roku wypada: 31.03

Co do koszyczka wielkanocnego?

Prezentujemy listę produktów, które wkłada się do koszyczka wielkanocnego wraz z ich znaczeniem. Sprawdź, czy o wszystkich pokarmach pamiętasz!

 • jajko - jest symbolem odradzającego się życia
 • baranek - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią
 • chleb - oznacza ciało Chrystusa
 • sól - symbolizuje oczyszczenie
 • chrzan - symbol siły fizycznej i krzepy
 • kiełbasa i wędlina - mają zapewnić dostatek, zdrowie i płodność
 • ciasto - symbolizuje umiejętności i doskonałość

W niektórych regionach można spotkać również inne produkty. Na przykład wodę, która symbolizuje odrodzenie i chrzest, który oczyszcza nas z grzechu, pieprz, który przypomina o gorzkich ziołach, które jedli Izraelici oraz ser, który symbolizuje związek pomiędzy człowiekiem a przyrodą.

Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

Odpowiadając na pytanie "dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?" należy zwrócić uwagę na to, że zgodnie z Ewangelią, ukrzyżowanie Chrystusa miało miejsce trzy dni przed żydowskim świętem Paschy. To święto obchodzone jest w pierwszą wiosenną pełnię księżyca, 14 dnia żydowskiego miesiąca nisan.

W 325 roku w Nicei na pierwszym soborze powszechnym Kościoła ustalono, że Wielkanoc powinna być obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Jak wiadomo w każdym kolejnym roku kalendarzowym data pełni księżyca jest odmienna.
W tym celu, by wyznaczyć datę chrześcijańskiej Wielkanocy należało przełożyć datę 14 nisan z żydowskiego kalendarza księżycowo-słonecznego na kalendarz juliański, który był kalendarzem słonecznym.

To jednak nie koniec, ponieważ chrześcijański Zachód przyjął w XVI w. kalendarz gregoriański. Wtedy trzeba było zmienić wzór przeliczania kalendarza żydowskiego na chrześcijański. Warunek pozostał jednak niezmienny, by Wielkanoc obchodzona była w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Pogoda na Wielkanoc - poprzednie lata

Pogoda na Wielkanoc od zawsze bywa kapryśna. Z racji tego, iż Wielkanoc to święto ruchome i raz obchodzone jest w marcu, a raz w kwietniu, dlatego też, tak bardzo odmienna pogoda bywa w to święto. Zdarzało się, że mieliśmy bardzo zimną i śnieżną Wielkanoc, a bywało też tak, że podczas tego święta była piękna i słoneczna wiosna.
Warunki pogodowe w Wielkanoc są zwykle dla nas niepewne, dlatego warto śledzić prognozę pogody, by nic Cię nie zaskoczyło. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące święto.

Okazje

Szukasz prezentów na święta ale nie lubisz przepłacać? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Wielkanoc - podstawowe informacje

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, podczas którego celebrujemy misterium paschalne Jezusa Chrystusa - jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Obchody tego święta zmieniały się na przestrzeni lat. W ostateczności przybrało formę Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. Całość Triduum Paschalnego:

 • Wielki Czwartek - rozpoczyna się wieczorną Mszą, na koniec której nie ma błogosławieństwa wiernych i rozesłania, co oznacza, że Msza jest niezakończona.
 • Wielki Piątek - tego dnia kontynuowana jest liturgia przerwana w Wielki Czwartek. W Wielki Piątek odprawiana jest droga krzyżowa, a centrum tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej.
 • Wielka Sobota - tego dnia Kościół trwa przy grobie Pańskim i rozważą mękę Jezusa Chrystusa. Również tego dnia w Polsce i niektórych sąsiednich krajach przynosi się do kościoła koszyczek z pokarmem, aby je poświęcić.
 • Wigilia Paschalna i Niedziela Wielkanocna - Noc poprzedzająca Niedzielę Wielkanocną powinna być czuwaniem na cześć Pana. Ceremonię kończy procesja rezurekcyjna.

Triduum Paschalne poprzedza czterdziestodniowy okres przygotowań, czyli wielki post a kontynuuje celebracją pięćdziesięciu dni okresu wielkanocnego, aż do święta Zesłania Ducha Świętego. Wielkanoc określa się również mianem Paschy, Zmartwychwstania Chrystusowego, Zmartwychwstaniem Pańskim lub Paschą Chrystusową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto