Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjedź na wakacje 2024 bez obaw. Co to jest karta EKUZ i jak ją wyrobić? To prostsze niż ci się wydaje!

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który potwierdza Twoje prawo do świadczeń medycznych w przypadku nagłej choroby lub wypadku za granicą. Czy wiesz, jak wyrobić EKUZ i w jakich krajach można z niej skorzystać?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który potwierdza Twoje prawo do świadczeń medycznych w przypadku nagłej choroby lub wypadku za granicą. Czy wiesz, jak wyrobić EKUZ i w jakich krajach można z niej skorzystać? racorn/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne
Planując wyjazd za granicę, warto zadbać nie tylko o bagaże i rezerwację w hotelu, ale również o swoje zdrowie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia dostęp do darmowej opieki zdrowotnej w czasie wizyty w państwach Unii Europejskiej. Jak ją wyrobić w 2024 roku?

Spis treści

Bezpłatna opieka medyczna w Europie – jak z niej skorzystać?

Jeśli nagle zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, EKUZ zapewnia dostęp do koniecznej opieki medycznej lub hospitalizacji w krajach objętych tym programem.

Osoba trzyma w dłoniach kartę ubezpieczenia zdrowotnego
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który potwierdza Twoje prawo do świadczeń medycznych w przypadku nagłej choroby lub wypadku za granicą. Czy wiesz, jak wyrobić EKUZ i w jakich krajach można z niej skorzystać?

racorn/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który potwierdza twoje prawo do świadczeń medycznych w przypadku nagłej choroby lub wypadku za granicą. Ten unijny dokument umożliwia skorzystanie z opieki medycznej na takich samych warunkach, jakie mają osoby ubezpieczone w danym kraju. Czy wiesz, jak wyrobić EKUZ i w jakich krajach można z niej skorzystać? Odpowiadam na te pytania poniżej.

EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii). Warto jednak pamiętać, że z bezpłatnej opieki na podstawie EKUZ w niektórych z tych krajów, takich jak Islandia, Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria i Dania, mogą skorzystać tylko określone osoby:

  • obywatele państwa członkowskiego UE,
  • bezpaństwowcy i uchodźcy mieszkający w państwie członkowskim UE i podlegający jego przepisom,
  • członkowie ich rodzin.

W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia cię do skorzystania z niezbędnej pomocy lekarza, lub hospitalizacji na terenie tych krajów. Zakres finansowanych rodzajów pomocy medycznej może się różnić w poszczególnych państwach, dlatego warto wcześniej zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju.

Jak wyrobić kartę EKUZ w 2024 roku?

Aby wyrobić EKUZ, należy złożyć wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Można to zrobić osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub za pomocą tradycyjnej poczty na adres oddziału, lub delegatury NFZ. Wniosek można również złożyć drogą elektroniczną, jednak dotyczy to tylko pracowniczych wniosków o EKUZ.

Karta ubezpieczenia medycznego, trzymana w dłoni
W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia Cię do skorzystania z pomocy lekarza, lub hospitalizacji za granicą. Pomoc medyczną otrzymasz na identycznych prawach, jakie mają osoby ubezpieczone w danym kraju. NFZ/zdjęcie ilustracyjne

W przypadku składania wniosku w placówce NFZ EKUZ otrzymasz od ręki. Natomiast jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku przez Internetowe Konto Pacjenta, zaloguj się na swoje konto, przejdź do zakładki „Moje konto” i kliknij przycisk „Złóż wniosek”. Proces wyrobienia EKUZ jest bezpłatny.

Termin ważności karty EKUZ

Ważność EKUZ zależy od kategorii ubezpieczonej osoby. Osobom zatrudnionym lub prowadzącym działalność gospodarczą karta EKUZ jest wydawana na 3 lata. Dzieci i młodzież, które mają prawo do otrzymania EKUZ, otrzymują kartę ważną do dnia, w którym kończą 18 lat. Emeryci, którzy ukończyli 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), otrzymują EKUZ ważną aż przez 20 lat.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to cenny dokument, który daje ci spokój podczas podróży po Europie. Dzięki EKUZ, w przypadku nagłej choroby, będziesz mógł skorzystać z leczenia na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Pamiętaj więc o wyrobieniu EKUZ przed wyjazdem i ciesz się bezpiecznymi wakacjami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Zobacz też: 9 niesamowitych i mało znanych miejsc w Europie. Tam jeszcze nie spotkasz tłumów. Oferują zachwycające widoki i ciekawe atrakcje

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wyjedź na wakacje 2024 bez obaw. Co to jest karta EKUZ i jak ją wyrobić? To prostsze niż ci się wydaje! - Strona Podróży

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto