Nasza Loteria

Już 29 lipca kolarze z 24 drużyn wezmą udział w jubileuszowym 80. Tour de Pologne

Materiał informacyjny LANG TEAM
Jubileuszowa edycja największej cyklicznej imprezy sportowej w Polsce i Europie Środkowej rozpocznie się 29 lipca br. w Poznaniu, a zakończy się 4 sierpnia br. na krakowskich Błoniach.

Tour de Pologne jest częścią prestiżowego cyklu UCI World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Transmisje oraz relacje z wyścigu każdego roku trafiają do ponad 100 państw, w tym także destynacji pozaeuropejskich jak USA, Kanada, Chiny, Nowa Zelandia, region Azji i Pacyfiku czy Bliski Wschód.

Lang Team i Polska Organizacja Turystyczna zaplanowali wspólne działania promocyjne podczas jubileuszowego 80. Tour de Pologne UCI WorldTour, w tym promocję projektu „Polskie Marki Turystyczne”, którego ideą jest stworzenie katalogu najbardziej atrakcyjnych polskich regionów i szlaków turystycznych.

– Kolarstwo, co potwierdza chociażby Tour de France, jest sportem, który w znakomity sposób przybliża widzom kraj oraz jego uroki. Dzisiaj, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, jesteśmy w stanie pokazywać zmagania sportowców na najpiękniejszych trasach Tour de Pologne i promować Polskę na najwyższym poziomie. Elitarna rywalizacja wymaga odpowiedniej oprawy, poprzez którą zapraszamy gości zagranicznych, a Polakom pokazujemy nieodkryte zakątki Ojczyzny – powiedział prezes Lang Team Czesław Lang.

od 16 lat

Znane są już pierwsze nazwiska kolarzy, którzy wystartują w Poznaniu. Wśród nich jest trzech zwycięzców Tour de Pologne z ostatnich lat: Rafał Majka, Tim Wellens i João Almeida, wszyscy reprezentujący UAE Emirates Team. Do tych wielkich mistrzów dołączą Tobias Foss, mistrz świata w indywidualnej jeździe na czas z 2022 oraz holenderski kolarz Olav Kooij, zwycięzca etapu do Lublina z 2022 roku. Obaj reprezentują drużynę Jumbo-Visma.

Wszystkie ekipy szykują naprawdę mocne składy na tegoroczny Tour de Pologne, zapowiada się walka do ostatniego metra, a jeśli potwierdzi się udział czterech zwycięzców z poprzednich lat, będzie to duża wartość dodana.

Siedmiodniowy wyścig po raz kolejny będzie stanowił wyzwanie dla najlepszych kolarzy, którzy pokonają 1130 kilometrów starannie przygotowanej trasy. Zróżnicowana i wymagająca trasa gwarantuje tydzień prawdziwego widowiska dla fanów z całego świata.

Tradycyjne już zostanie rozegranych siedem etapów. Przygotowano etapy dla sprintetów, 3 etapy górskie i czasówkę. Wszystko to składa się na wspaniałe sportowe wydarzenie, które rozpali polskie drogi w dniach 29 lipca – 4 sierpnia. Podczas wyścigu nie zabraknie również kultowego ORLEN Tour de Pologne Amatorów (30 lipca na 83-kilometrowej trasie ze startem w hotelu Gołębiewski i metą na Orlinku w Karpaczu) oraz czterech etapów Tour de Pologne Junior dla młodzieży (w Poznaniu 29/07, Bielsku-Białej 2/08, Katowicach 3/08 i Krakowie 4/08).

ETAP 1 – Poznań – Poznań – 183,7 km

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, gdzie wyścig powraca po 16 latach. Start etapu zaplanowano z Placu Św. Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobil Klubu w Poznaniu, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 km. Na trasie zaplanowano w sumie sześć premii. Trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy powalczą też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kat. Dodatkowo do zdobycia będą dwie premie specjalne: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pobiedziskach oraz Premia Specjalna w Środzie Wielkopolskiej.

od 16 lat

ETAP 2 – Leszno – Karpacz – 202,9 km

Drugi etap to jedyny odcinek, którego dystans to ponad 200 kilometrów. Start zlokalizowano w Lesznie w województwie wielkopolskim, które kolarze opuszczą po kilku kilometrach aby walczyć o jedyną na tym etapie Premie Lotną LOTTO, zlokalizowaną w miejscowości Góra na Dolnym Śląsku. Po względnie płaskiej połowie dystansu rozpocznie się wymagająca wspinaczka z dwoma Premiami Górskimi PZU II kat. do zdobycia pod Przełęczą pod Średnicą oraz w Sosnówce. Wielki finał etapu odbędzie się w Karpaczu, zwycięzcą zostanie kolarz, który jako pierwszy pokona ostatni 11 kilometrowy podjazd pod Orlinek nazywany “Ścianą Płaczu”. Na etapie są jeszcze dwie premie do zdobycia: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL oraz Premia Specjalna Lake Hill.

ETAP 3 – Wałbrzych – Duszniki-Zdrój – 163,3 km

Trzeci etap rozpocznie się w Wałbrzychu, drugim najludniejszym mieście Dolnego Śląska. Jest to typowy górski etap z przewyższeniem wynoszącym ponad 3000 metrów. Aby dojechać do mety w Dusznikach-Zdroju, zawodnicy będą musieli pokonać 163 km. Na tym etapie do zdobycia będą 3 Premie Górskie PZU II kat. w Walimiu, na Przełęczy Jugowskiej oraz w Zieleńcu oraz Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pieszycach. Widowiskowa meta zlokalizowana jest na na arenie biathlonowej Centralnego Ośrodka Sportu.

ETAP 4 – Strzelin – Opole – 198,6 km

Na liczącym ponad 198 kilometrów etapie peleton wróci w nieco bardziej płaskie tereny, co sprawi, że znów będą mogli wykazać się sprinterzy. Kolarze przejadą z dolnośląskiego Strzelina najpierw na zachód, do Sobótki, a później zawrócą i skierują się na Opolszczyznę, do stolicy tego województwa. Po raz ostatni w Opolu Tour de Pologne gościł w 2020 roku, gdy startował tu 2. etap. Na trasie tegorocznego 4. etapu zaplanowano Premię Górską PZU III kat. w Strzegomianach, a także trzy Premie Lotne LOTTO: Sobótka, Strzelin i Grodków.

ETAP 5 – Pszczyna – Bielsko-Biała – 198,8 km

Liczący prawie 199 kilometrów etap będzie typowo górski, z przewyższeniem ponad 3000 metrów. Na metę w Bielsku-Białej, kolarze wyruszą z Pszczyny. Wcześniej będą musieli pokonać kilka trudnych podjazdów. Na trasie 5. etapu mamy trzy Premie Lotne LOTTO: w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach, dwie Premie Górskie PZU I kat.: Ochodzita i Salmopol. Ta druga nosi imię Joachima Halupczoka. Jest też Premia Górska PZU II kategorii – Zameczek

ETAP 6 – Katowice, ITT – 16,6 km

Przedostatni etap, to jazda indywidualna na czas w Katowicach na dystansie 16.6 km. Katowicka trasa tradycyjnie będzie przebiegać ulicami ścisłego centrum miasta, pokazując przemianę stolicy Górnego Śląska, w tym Rynek z charakterystycznymi palmami, czy też Strefę Kultury, gdzie przed laty działała Kopalnia Katowice. Na jej miejscu są teraz siedziby Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Kolarze będą mieli okazję także przejechać przez unikalny Nikiszowiec oraz Dolinę Trzech Stawów, które obrazują jak zielone są Katowice. Meta przy Katowickim Spodku.

ETAP 7 – Zabrze – Kraków – 166,6 km

Peleton przejedzie prawie 167 kilometrów z Zabrza do Krakowa, gdzie już tradycyjnie zakończy się cały wyścig. Meta zostanie usytuowana przy krakowskich Błoniach, wcześniej kolarze pokonają trzy rundy ulicami miasta. Zanim dojadą do Krakowa, powalczą o Premię Lotną LOTTO w Wilamowicach, Premie Górskie PZU III kat. w Witanowicach i Kaszowie oraz Premię Specjalną 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Budzyniu. Także na Błoniach Krakowskich nastąpi dekoracja najlepszych na trasie 80. Tour de Pologne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Już 29 lipca kolarze z 24 drużyn wezmą udział w jubileuszowym 80. Tour de Pologne - Dziennik Bałtycki

Wróć na blonie.naszemiasto.pl Nasze Miasto